Президентът на Ирак Джелал Талабани потвърди готовността си за втори мандат, ако неговата кандидатура бъде одобрена от основните фракции в парламента и основните политически партии в страната.

"Ако такава бъде волята на основните парламентарни фракции и политическите групировки в страната, аз няма да ги разочаровам и да отклоня тяхното доверие", казва 76-годишният иракски президент.

Един от най-популярните иракски политически лидери Джелал Талабани бе избран за първи президентски мандат през 2005 година и преизбран през 2006 година. Талабани ръководи Патриотичния съюз на Кюрдистан.

Президентът обаче обяснява, че не желае лично да издига кандидатурата си за поста.
Той допълва, че би желал в по-голяма степен да се посвети на работата в партията, която ръководи, също и на семейството си. Освен това като Талабани предвижда и да пише мемоари.
Талабани е кюрд по националност и сунит по вероизповедание.

Той посочва, че се чувства изпълнил своя дълг по-скоро като гражданин на Ирак, а не като кюрд. Като постигнато през своя мандат той откроява установените добри връзки с останалите арабски страни, както нито един от иракските политици до този момент.

Изборите за нов иракски парламента ще се проведат на 7 март тази година, като новото събрание ще посочи името на новия президент на страната.