Това твърди в интервю за британския вестник "Гардиън" високопоставен представител на американската администрация в Багдад.
Иран води в Ирак война с помощта на чужди ръце, осъществявайки крайно опасна политика.
Иранците вече ежедневно водят военни действия против силите на САЩ и Великобритания, коментира американският служител.
По думите му Иран стои зад редица големи нападения и атентати, насочени да сломят духа на САЩ и Великобритания - например ракетния обстрел на двореца в Басра и зелената зона в Багдад.
Атаките са ръководени от "Стражите на ислямската революция", пряко подчинени на иранското ръководство.
Според източника на вестника американското командване се подготвя за общонационално режисирано от Иран лятно настъпление, в което наред с шиитските военизирани групировки - съюзници на Техеран - ще вземат участие и членове на "Ал Кайда", както и сунитски бунтовници.
Иран се надява, че тази операция ще доведе до политически метеж във Вашингтон и ще накара САЩ да изтегли войските си от Ирак.
Очакваме, че и Иран, и "Ал Кайда" ще се опитат да активизират пропагандата и да изведат насилието в нова плоскост преди септемврийския доклад на ген. Петреус, заявява източникът, като уточнява, че през септември командващият американския контингент в Ирак ген. Дейвид Петреус ще се отчита пред Конгреса за резултатите от спорното решение на президента Буш по "засилването" на сигурността в Ирак, след изпращането на 30-хилядно подкрепление преди половин година.
Проявата на насилие очевидно ще нарасне.
В Ирак има значителен латентен потенциал за война, особено такъв, който се спонсорира от Иран.
Те могат да засилват натиска си по желание, когато на тях им се прииска. Това се разбира от предислоцирането на силите и от големите запаси иранско оръжие, които ние открихме през последните два месеца, посочва източникът.
По думите му стратегията на Техеран, насочена да дискредитира мерките на САЩ по засилване на безопасността в Ирак и да предизвика Конгреса на решителен бунт срещу Буш, ще излезе извън пределите на шиитския юг - традиционна сфера на иранското влияние - и ще се разпространи по цялата страна.
Тази стратегия включва по-голяма съгласуваност на действията с шиитските групировки от типа на Армията на Махди на Муктада Садр, както и с поддържаните от Сирия организации на арабите сунити и с "Ал Кайда" в Месопотамия.
Иран също така разширява контактите си с най-различни военизирани групировки и политически организации, в това число и кюрдски партии - например с Патриотичния съюз на Кюрдистан, който по принцип подкрепя САЩ.
Стратегията им взема под внимание всички различни партии. Иран залага на всички тези различни фракции, за да увеличи максимално влиянието си в бъдеще, както и максимално да затрудни САЩ и Великобритания.
Опитвайки се да принуди американците на отстъпление, иранското ръководство се надява да нанесе на САЩ унизително поражение в сферата на политиката и дипломацията, което да доведе до намаляване на влиянието на Вашингтон в региона, като едновременно с това увеличи влиянието на Техеран.
Събеседникът на изданието обаче посочва, че ако Иран успее "преждевременно" да изгони от Ирак силите на САЩ и Великобритания, най-вероятният резултат от това ще е "огромна хуманитарна катастрофа" и може би локална война, в която ще бъдат въвлечени арабско-сунитските държави от Персийския залив, Сирия и Турция.
Чиновникът подчертава също така, че независимо от тези опасения - а вероятно и благодарение на тях - САЩ се радват на шанса за диалог с Иран.
Нашият дневен ред на преговорите ще започне с въпроса за защитата на нашите сили в Ирак, отбелязва той. Но има и още много други свързани с Ирак въпроси, което трябва да се обсъдят.
По думите му неотдавнашният опит за натиск над Иран е показал, че все пак може да се повлияе на поведението на Техеран.
Действията на силите за сигурност в Ирак срещу иранските агенти и тяхната мрежа, както и резолюцията на Съвета за сигурност на ООН по налагане на санкции накараха Техеран да се замисли, коментира източникът.
Анализаторите във Вашингтон предсказват, че докладът на ген. Петреус пред Белия дом и Конгреса в началото на септември ще стане повратен момент в историята на войната, която продължава вече четири години и половина - а от изводите в доклада зависи решението за изтегляне на войските или продължаването на "политиката на засилване".
Мнозинството демократи и много републиканци в Конгреса считат, че в Ирак се води гражданска война и че по-нататъшното присъствие на военен контингент там ще помогне много малко.
Caboose
на 23.05.2007 в 01:52:36 #5niksyn
на 22.05.2007 в 23:05:13 #4"
Asparyx
на 22.05.2007 в 20:39:58 #3комар
на 22.05.2007 в 20:39:10 #2Az_Sam_De
на 22.05.2007 в 20:31:18 #1