Испания няма да стане следващата страна от еврозоната след Португалия, която ще иска финансова помощ. Това заяви финансовият министър Елена Салгадо, цитирана от АП.

По думите й вариантът страната да поиска външна помощ заради кризата „е напълно зачеркнат". Тя обясни, че испанската икономика, освен четвърта по големина в цялата еврозона, „има по-висока диверсификация, по-силна е, има по-здрава основа и е много по-конкурентоспособна" от португалската.

Междувременно хиляди младежи излязоха на протести по улиците на столицата Мадрид. Причина за гнева им е лошата икономическа ситуация, която се отразява силно на безработните и особено на най-младите от тях.

Участници в демонстрацията посочиха, че близо половината от младежите в Испания са безработни, силно засегнати са даже тези с престижно образование. По думите им сред новите антикризисни мерки е и намаляването на университетските стипендии, което прави невъзможно следването на тези, които нямат постоянна работа.

Националната статистика показва, че 43,5% испанците под 25 години са безработни, като това е над два пъти повече от средното за страната. Това са най-високите нива в ЕС.

Според наблюдатели, протестите са вдъхновени от вълната на социално недоволство в Северна Африка и Близкия Изток, както и реакциите срещу „затягането на колана" в европейските градове.

Италия, Франция, Гърция и Исландия ни показаха, че трябва да се мобилизираме, арабският свят ни показа, че можем да победим", заявиха от „Младежи без бъдеще", една от организациите, стоящи зад протеста.