Държавният исторически музей в Москва отмени дискусия за пакта Молотов-Рибентроп, организирана от списание "Дилетант", съобщи радио "Свобода". Според ръководството на музея, дискусията е "неетична".
Пактът, представляващ споразумение за ненападение между Германия и Съветския съюз, има ключова роля за избухването на Втората световна война. Към него е приложен таен допълнителен протокол, в който двете страни очертават зони на интерес в Източна Европа в случай на "териториално и политическо преразпределение".
"В навечерието на Деня на народното единство и 75-годишнината на Победата организирането на това мероприятие няма да е съвсем уместно", се казва в официална позиция на институцията.
Събитието трябваше да се състои на 30 октомври, а негов водещ щеше да бъде един от съоснователите на радио "Ехото на Москва" - Сергей Бунтман.
Пактът Молотов-Рибентроп е подписан в Москва от руския комисар по външните работи Вячеслав Молотов и германския министър на външните работи Йоахим фон Рибентроп на 23 август 1939 г. На ратифицирането му лично присъства и Йосиф Сталин.
По силата на допълнителния протокол към договора на 1 септември 1939 г. Германия започва настъпление срещу Полша, а на 17 септември 1939 г. на полска територия нахлуват съветски войски, с което е започната Втората световна война. На 18 септември Германия и СССР излизат със съвместна декларация, подписана от Рибентроп, Сталин и Молотов, с която обявяват подялбата но Полша помежду си.
"Правителствата на Райха и на СССР чрез подписания днес договор, като уреждат границите между двете държави вследствие разпадането на Полската държава и създавайки по този начин сигурна основа за продължителен мир в Източна Европа, единодушно изказват своето гледище, че е в интерес на всички народи да приключат положението на война, което съществува между Германия, от една страна, и Франция и Англия, от друга. Двете правителства, прочее, ще направят общи усилия да се постигне тази цел, колкото е възможно по-скоро. В случай че това не се достигне, ще се докаже, че Англия и Франция са отговорни за войната." - се казва в декларацията. (Уикипедия)
След това Съветският съюз напада Финландия и откъсва нейни територии, а през 1940 г., нарушавайки договореностите за сферите на влияние, навлиза в балтийските държави Литва, Латвия и Естония и ги анексира. Същата съдба имат Бесарабия и Северна Буковина. Така от съюзници Германия и СССР се превръщат в противници - на 22 юни 1941 г. Германия напада Съветския съюз.
Темата за пакта е основна в последния брой на списание "Дилетант". На 24 октомври стана известно ,че една от най-големите книжарници в Москва е отказала да го продава заради карикатура на Сталин и Хитлер на корицата, на която Сталин е изобразен като булка, а Хитлер като младоженец.
До 1989 г. от съветска страна съществуването на протокола официално се отрича, макар че още през 1946 г. копие от него е публикувано по нареждане на президента на САЩ Хари Труман. При управлението на Владимир Путин в официалната информационна политика на Москва темата се премълчава.
friend
на 29.10.2019 в 09:54:24 #5"В навечерието на Деня на народното единство и 75-годишнината на Победата организирането на това мероприятие няма да е съвсем уместно", се казва в официална позиция на институцията. ---------------------------- Нормално!! Щом има документ, който поставя под съмнение победата.... той не трябва да се публикува, а хората така и не трябва да знаят, че го има. Карамазов е абсолютно прав. Повод за гордост трябва да бъде, когато си спасил хората си, или когато си намалил загубите до минимум. Загубата на около 47 милиона не е повод за гордост, а за срам. Е вярно Сталин не е руснак и затова не му е пукало, но и избитите не са били само руснаци. Там е имало и грузинци, чеченци, казахи и др....
karamazov
на 29.10.2019 в 08:41:08 #4'нарушавайки договореностите за сферите на влияние, навлиза в балтийските държави Литва, Латвия и Естония и ги анексира. Същата съдба имат Бесарабия и Северна Буковина.' Ако замените в горния текст "договореностите за сферите на влияние" с "международното право",а имената на държавите и териториите с Крим, Приднестровието, Южна Осетия,Донецка и Луганска области в Украйна, ще видите, че нищо не се е променило от времето на Сталин чак до днес по времето на Путин.Русия си остава същият агресор.Путин, същият като именитият си предшественик унищожил в лагерите цвета на руската интелигенция и главен виновник за милионите човешки жертви и загуби на СССР във ВСВ. Впрочем, не знам дали е повод за национална гордост фактът, че си загубил най-много хора по време на войната поради грешките на един, единствен човек.Но в Русия това действително не е повод за срам, а е наречено "саможертва" и се представя като едно от най-положителните качества на руския народ.Така милиони хора се саможертват в името на диктатора, оплескал нещата и довел врага в къщи. Руска му работа.
Кастело Белведере
на 29.10.2019 в 08:08:49 #3Руснаците все още се имат за магучи и преекспонират военщината (диващината) си, а неудобните факти, които им разкриват голия имперски зaдник ги замитат под килима; самозаблуждават се, че царят им е облечен.
kibrit
на 29.10.2019 в 07:24:04 #2Наред е слънцето. Кремляните от Путанистан ще го спират по обяд и ще го връщат назад, защото според тях, не е здравословно да "пътува" на запад...
ISIS
на 29.10.2019 в 06:11:22 #1Както и тогава, така и сега в Русия нищо не ве е променило . Народа мизетства , а кремълската мафия плаячкосва от се съдите си: ю. Осетя -2008, Крим и източна Украйна - 2014. Убийства в Лондон и т.н. Жалко че забранено предаването, но нищо чудно. Кремълският фюрер не обича истината.