Руският президент Владимир Путин отхвърли предложението за примирие, за което Съединените щати и Украйна наскоро се споразумяха в Джеда, Саудитска Арабия. Путин заяви на 13 март, че "самата идея е правилна", но че прекратяването на военните действия "трябва да бъде такова, че да доведе до дългосрочен мир и да премахне първоначалните причини" за войната.

Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).

Така Путин отхвърли един от основните принципи на американско-украинското предложение - временното прекратяване на огъня да предхожда официалните преговори за прекратяване на войната.

Путин също така твърди, че има въпроси, които "изискват старателно проучване и от двете страни". Постави под въпрос няколко аспекта на американско-украинското предложение за временно прекратяване на огъня. Попита дали на Украйна ще бъде позволено да продължи да мобилизира сили, да обучава новомобилизирани войници и да получава военна помощ от своите партньори и съюзници. Путин постави под въпрос мерките за контрол и проверка на временно прекратяване на огъня и кой ще даде заповеди за спиране на бойните действия. Предположи, че може да се обади на президента Тръмп, за да обсъдят "въпросите", свързани с предложението за прекратяване на огъня. Путин демонстрира военна сила по време на отхвърлянето на предложението за прекратяване на огъня, подчертавайки неотдавнашните руски успехи в изтласкването на украинските сили от Курска област и твърдейки, че руските сили напредват в "почти всички бойни зони".

Отхвърлянето на прекратяването на огъня от страна на Путин е в съответствие с докладите от руски вътрешни източници от 12 март за вероятния отговор на Кремъл на предложението.

Путин: Русия подкрепя примирието, но с нюанси

Путин: Русия подкрепя примирието, но с нюанси

Тази вечер предстои разговор между Путин и Стив Виткоф

Bloomberg съобщи на 12 март, че източници, запознати с мисленето на Кремъл и ситуацията, са заявили, че Путин ще "удължи срока" за съгласие с временното прекратяване на огъня, за да гарантира, че неговите условия "са взети под внимание". Източник, близък до Кремъл, заяви, че Русия може да поиска спиране на доставките на оръжие за Украйна като условие за временно прекратяване на огъня.

Руското опозиционно издание Verstka съобщи на 12 март, че източник, близък до руската президентска администрация, е заявил, че Кремъл ще даде "официално" "положителен отговор" на предложението за временно прекратяване на огъня, но също така ще поиска "невъзможни условия", на които Украйна не може да се съгласи. Източникът е заявил, че Путин иска да отстрани Украйна от преговорите, така че Русия да може да участва сама в преговори със Съединените щати, като същевременно "коригира ситуацията на фронта", за да засили преговорната позиция на Русия.

ISW оцени на 12 март, че това е част от руска преговорна стратегия, която има за цел да накара Съединените щати да предоговорят споразумението си с Украйна за временното прекратяване на огъня.

ISW: Русия може да преговаря, но с условия

ISW: Русия може да преговаря, но с условия

След предложеното 30-дневно прекратяване на огъня

ISW продължава да оценява, че Путин не е заинтересован от добросъвестните мирни преговори за прекратяване на войната.

Путин остава ангажиран с постигането на дългосрочните си цели за установяване на проруски марионетен режим в Украйна, подкопавайки способността на Украйна да се защитава срещу бъдеща руска агресия и предотвратявайки присъединяването на Украйна към НАТО.

Отхвърлянето на предложението за прекратяване на огъня от страна на Путин подчертава ангажимента на Путин да осигури целите си в Украйна, особено демилитаризацията на Украйна, и незаинтересоваността от всякаква пауза в битките, която не води до украинска капитулация или поне поставя условия за успешно подновяване на руските настъпателни операции в бъдеще.

Руските сили продължават да прочистват украинските сили от Суджа и нейните околности, докато руските войски напредват по-близо до границата в Курска област, забавено на 13 март в сравнение с последните дни. Украинският главнокомандващ генерал Олександър Сирски заяви на 12 март, че е наредил на украинските сили да се изтеглят от някои неуточнени позиции в Курския издатък и да се преместят на по-изгодни отбранителни позиции в Курска област, за да спасят живота на украинци.

Заместник-началникът на главното военно-политическо управление на руското Министерство на отбраната (МО) и командващ спецназ Ахмат, генерал-майор Апти Алаудинов, заяви, че руските сили са превзели и прочистили Суджа и атакуват останалите селища по международната граница.

Руски източници твърдят, че руските сили прочистват Суджа и превземат Подол (непосредствено южно от Суджа), Гончаровка (точно западно от Суджа), Заолешенка (точно северозападно от Суджа), Рубанщина (западно от Суджа) и Моловой (южно от Суджа).

Руски блогъри твърдят, че руските сили напредват към Олешня (югозападно от Суджа, непосредствено на руско-украинската граница) и че украинските сили поддържат позиции в Олешня, Гоголевка (североизточно от Олешня), Гуево (южно от Суджа) и Горнал (югозападно от Гуево, непосредствено на руско-украинската граница).

Руски милблогър продължи да твърди, че подновените украински HIMARS удари забавят скоростта на руския напредък на юг от Суджа. Съобщава се, че оператори на дронове от Центъра за съвременни безпилотни технологии "Рубикон" работят край Суджа.

Deep State: Русия си върна град Суджа в Курска област

Deep State: Русия си върна град Суджа в Курска област

Украинският генщаб потвърди значителен руски напредък в Курска област

Представители на Кремъл продължават да задават информационни условия, за да оправдаят бъдеща агресия срещу държави членки на НАТО. Помощникът на руския президент и бивш секретар на Съвета за сигурност Николай Патрушев заяви в интервю за руското списание National Defense, фокусирано върху националната сигурност, публикувано на 13 март, че НАТО "традиционно" използва заплахите като основен инструмент в междудържавните отношения и че "европейското крило" на НАТО продължава политиката си за "блокиране" на Русия в Балтийския регион.

Патрушев твърди, че Обединеното кралство (Великобритания) "оркестрира" "влошаването на ситуацията" от страна на НАТО като част от усилията за прекъсване на преговорите за Украйна и опитите на Русия и САЩ да нормализират двустранните си отношения. Патрушев също така твърди, че финландското население, за разлика от финландските власти, е приятелски настроено към Русия и че Обединеното кралство е одобрило финландските власти да "направят всичко, за да лишат страната си [Финландия] от нейния суверенитет".

Италия предлага член 5 на НАТО да обхване и Украйна, без Киев да е член на Алианса

Италия предлага член 5 на НАТО да обхване и Украйна, без Киев да е член на Алианса

Гаранция за сигурност срещу руската агресия

Русия вероятно ще разшири постоянната си военна база в Беларус, за да засили позициите на руската сила срещу източния фланг на НАТО. Руският президент Владимир Путин и президентът на Беларус Александър Лукашенко се срещнаха в Москва на 13 март и ратифицираха руско-беларуския договор за съюзна държава за гаранции за сигурност.

Договорът позволява на Русия да създаде военни бази и инфраструктура в Беларус.

Путин отбеляза, че договорът за гаранции за сигурност определя взаимните съюзнически задължения на Русия и Беларус за осигуряване на тяхната отбрана и сигурност, използвайки "целия наличен арсенал от сили и средства". Путин отбеляза, че Русия е разположила съвместна регионална група сили, модерни руски системи за отбрана и тактически ядрени оръжия на беларуска територия - всичко, което Путин твърди, че "надеждно покрива" западните граници на Беларус и Русия.

ISW прогнозира през 2021 г., че Русия може да разположи постоянно руско военно присъствие в Беларус, за да увеличи капацитета на Русия да заплашва източния фланг на НАТО. Продължава да оценява, че Кремъл използва рамката на съюзната държава, за да напредне в стратегическите си усилия за де факто анексиране на Беларус.

Беларус не трупала войски за нападение

Беларус не трупала войски за нападение

Позиция на Минск