Последните сателитни снимки показват, че Русия изгражда защитни структури в някои от своите военновъздушни бази след операцията "Паяжина" на Украйна от 1 юни.
Това разкри Институтът за изследване на войната (ISW).
Базираната в Украйна разузнавателна организация с отворен източник Frontelligence Insight съобщи, че сателитни снимки, събрани на 7 юли, показват, че руските сили са изградили около 10 укрепени бункера с почвени покрития, 12 бетонни структури от типа на бункери без почвени покрития и осем сгради от типа на хангар на перона на военновъздушната база Халино в Курска област.
Събраните на 27 юни от Planet Labs сателитни снимки на авиобаза Халино също показват укрепени хангари, което подкрепя оценката на Frontelligence.
Сателитни снимки, събрани на 9 юли, показват, че руските сили са изградили две бетонни постройки от типа на бункер във военновъздушната база Саки в окупирания Крим, а сателитни снимки на Planet Labs, събрани на 7 юли, също показват бетонни укрития за самолети.
Frontelligence съобщава, че сателитните изображения, събрани на 9 юли, не показват строителни дейности във военновъздушната база Джанкой в окупирания Крим.
Frontelligence съобщава, че последните сателитни снимки показват, че все още има останки от бомбардировачи във военновъздушната база Белая в Иркутска област и военновъздушната база Оленя в Мурманска област - две от военновъздушните бази, които украинските сили удариха по време на операция "Паяжина".
Руски официални лица и военни блогъри обвиняват руското ръководство, че не е успяло да защити руската военна инфраструктура от ударите на украинските безпилотни самолети по време на пълномащабното нахлуване на Русия.
Възможно е Русия да започне да изгражда защитни структури в своите военновъздушни бази след три години война в отговор на операция "Паяжина".
Германски служител потвърди, че Германия се интересува от закупуването на системи за противовъздушна отбрана Patriot от САЩ от името на Украйна.
Началникът на Щаба за планиране и командване на германското министерство на отбраната генерал-майор Кристиан Фройдинг съобщи на 12 юли, че германският министър на отбраната Борис Писториус и министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет са разговаряли преди няколко седмици за желанието на Германия да закупи две системи за противовъздушна отбрана Patriot.
Фройдинг заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп и германският канцлер Фридрих Мерц също са разговаряли за потенциалната покупка през последните дни и че Писториус ще пътува до Вашингтон на 14 юли за допълнителни разговори.
Фройдинг заяви, че Германия е открила производствена линия за ПВО комплекси Patriot и че в края на 2026 г. или началото на 2027 г. Германия ще произведе първите американски ПВО системи, произведени в Европа.
На 10 юли украинският президент Володимир Зеленски обяви готовността на Германия да закупи две системи за противовъздушна отбрана Patriot от името на Украйна.