Държавният секретар на САЩ Марко Рубио изрази разочарование след срещата си с руския външен министър Сергей Лавров относно липсата на напредък от страна на Русия към прекратяване на войната в Украйна. Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).

Рубио заяви, че е предал разочарованието на президента на САЩ Доналд Тръмп от недостатъчната "гъвкавост" на Русия за прекратяване на войната.

Двамата министри са споделили идеи за "нов или различен подход" от страна на Русия и че трябва да има "пътна карта занапред" за това как войната може да приключи. Руското Министерство на външните работи (МВН) твърди, че Рубио и Лавров са обсъдили "взаимното си намерение" да намерят решение на войната.

Публичните изявления на служители на Кремъл продължават да показват, че Русия остава ангажирана с постигането на първоначалните си военни цели в Украйна и не се интересува от добросъвестни преговори за прекратяване на войната. Говорителят на руското МВН Мария Захарова повтори на 9 юли първоначалните военни искания на Русия за смяна на украинския режим и "демилитаризация".

Рубио провел "откровен" разговор с Лавров в Куала Лумпур

Рубио провел "откровен" разговор с Лавров в Куала Лумпур

Държавният секретар е изразил разочарованието на САЩ за липсата на прогрес в постигането на мир с Украйна

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 10 юли, че Русия предпочита да постига военните си цели чрез мирни и дипломатически средства, но че войната продължава и "реалностите на място" се променят всеки ден.

Служители на Кремъл често призовават Украйна да признае "реалностите на място" (препратка към фронтовата линия в Украйна), за да намекнат, че Русия е в по-силна позиция за преговори предвид ситуацията на бойното поле, и да поискат Украйна да се съгласи с пълна капитулация.

Кремъл продължава усилията си да използва дипломатическите си ангажименти със Съединените щати, за да отклони вниманието от войната в Украйна и към потенциалното възстановяване на отношенията между САЩ и Русия. В доклада на руското МВнР от срещата Рубио-Лавров силно се акцентира върху съобщенията за дискусиите между Рубио и Лавров по двустранни въпроси между САЩ и Русия, несвързани с войната в Украйна, включително възстановяването на контактите между САЩ и Русия, икономическото и хуманитарното сътрудничество, директния въздушен трафик и дипломатическите мисии.

Докладът на руското МВнР заключава, че Съединените щати и Русия ще продължат диалога по "нарастващ кръг от въпроси от взаимен интерес". Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви на 10 юли, че не е имало "забавяне на напредъка" в развитието на отношенията между САЩ и Русия.

ISW по-рано оцени, че Кремъл се е опитал да използва икономически стимули, несвързани с войната в Украйна и перспективата за преговори между САЩ и Русия за контрол върху въоръженията, за да изтръгне отстъпки от Съединените щати относно войната в Украйна.

ISW също така наскоро оцени, че руският президент Владимир Путин неуспешно се е опитал да използва иранските ядрени преговори и предложения за посредничество в израелско-иранската война, за да се представи пред Тръмп като ефективен преговарящ по войната в Украйна.

Кремъл вероятно се опитва да накара Съединените щати да преустановят дипломатическите си усилия за прекратяване на войната в замяна на развитие на двустранните отношения.

The Economist оцени, че на Русия ще са необходими около 89 години, за да завземе цяла Украйна при сегашния си относително ускорен темп на напредък, който се е колебаел през цялата война и е малко вероятно да остане постоянен.

На 9 юли списание "Икономист" публикува анализ за продължаващата руска офанзивна кампания "Лято 2025", която според списанието е започнала на 1 май. "Икономист" установи, че Русия е завземала средно около 15 квадратни километра на ден по време на това офанзивно усилие - приблизително площта на международното летище в Лос Анджелис - което е в съответствие със собствената оценка на ISW за темпа на руско настъпление от май 2025 г. насам.

 Русия атакува Украйна с 18 ракети и 400 дрона през нощта
Обновена

Русия атакува Украйна с 18 ракети и 400 дрона през нощта

Киевска, Черниговска, Сумска, Полтавска, Кировоградска и Харковска области са били подложени на атаки

Русия вероятно е дала между 900 000 и 1,3 милиона жертви на личния състав от 24 февруари 2022 г. насам, включително между 190 000 и 350 000 убити в бой. "Икономист" също така изчисли, че Русия може да е претърпяла около 31 000 убити от 1 май в лятната си офанзива през 2025 г. и че Русия е спечелила около 0,038 квадратни километра територия на убит войник от около юли 2024 г. Заместник-началникът на украинската президентска администрация Павло Палиса по-рано заяви, че Русия е понасяла приблизително 167 убити и ранени на квадратен километър настъпление към 4 юни, или около 0,0059 квадратни километра на убит или ранен войник.

Руските сили вероятно ще продължат да хвърлят личния си състав в текущите летни офанзивни операции, които целят да завземат останалата част от Луганска и Донецка области и да напреднат в Днепропетровска и Сумска области.

Украинският президент Володимир Зеленски се срещна със специалния пратеник на САЩ за Украйна генерал Кийт Келог в Рим на 9 юли.

Зеленски отбеляза, че дискусията е била съсредоточена до голяма степен върху доставките на оръжие, укрепването на противовъздушната отбрана на Украйна и съвместното производство и локализиране на оръжия на фона на засилените руски удари. Зеленски и Келог обсъдиха и евентуални по-строги санкции на САЩ срещу Русия и тези, които подкрепят нейния енергиен и банков сектор.

Келог и Зеленски се срещат следващата седмица в Рим

Келог и Зеленски се срещат следващата седмица в Рим

По време на конференцията за възстановяване на Украйна

Съобщения показват, че Съединените щати са възобновили някои доставки на военна помощ за Украйна. Асошиейтед прес (AП) и "Ройтерс", позовавайки се на двама американски служители, съобщиха на 9 юли, че Съединените щати са възобновили доставките на военна помощ за Украйна, включително доставки на 155-милиметрови артилерийски снаряди и ракети с управляема система за залпов ракетен огън.

Служителите не уточниха количеството оръжия във възобновените доставки, нито дали нова пратка вече е пристигнала в Украйна.

Западните съюзници на Украйна продължават да предоставят военна помощ на Украйна. На 10 юли Обединеното кралство обяви споразумение за отбрана с Украйна, което включва допълнителна военна помощ и съвместно производство на отбранителна техника.

Споразумението ще предостави на Украйна над пет хиляди прехващачи за противовъздушна отбрана от базираната в Белфаст компания Thales Air Defense, дъщерно дружество на френската отбранителна компания Thales Group.

Обединеното кралство също така ще отпусне допълнителни 283 милиона британски лири (приблизително 384 милиона долара) двустранна помощ за Украйна през финансовата 2025-2026 година, включително 10,5 милиона британски лири (приблизително 14 милиона долара) за Програмата за реформа на управлението на Украйна и 1 милион британски лири (приблизително 1,3 милиона долара) за Офиса за зелен преход на Украйна. Германският канцлер Фридрих Мерц заяви на 10 юли, че Германия е готова да закупи системи за противовъздушна отбрана Patriot за Украйна от Съединените щати.

На 9 юли чешкото Министерство на отбраната (МО) обяви, че чешкото правителство е одобрило програма за обучение на F-16 за до осем украински пилоти, с цел да се осигурят 150 часа летателно обучение на пилот до 2026 г.

Русия извърши поредния масиран ракетен и дронов удар срещу Украйна в нощта на 9 срещу 10 юли, насочен основно към Киев, което регистрира жертви сред цивилното население и значителни щети на гражданската инфраструктура. Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли 397 ударни дрона тип "Шахед" и дронове-примамки от посоките на градовете Брянск, Курск и Орел; Приморско-Ахтарск, Краснодарски край; и Милерово, Ростовска област - от които около 200 са дронове тип "Шахед".

Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли и осем балистични ракети "Искандер-М" от Брянска област, шест крилати ракети Х-101 от въздушното пространство на Саратовска област; и четири ракети за противовъздушна отбрана С-300 по наземни цели от Курска област.

Украинските военновъздушни сили съобщиха, че украинските сили са свалили общо 178 снаряда, включително 164 дрона, всичките осем балистични ракети "Искандер-М" и всичките шест крилати ракети Х-101, както и че 204 дрона и ракети са били "изгубени" или потиснати от украинските системи за електронна война.

Украински представители съобщиха, че основните цели на руската серия от удари са били Киев и Киевска област, а руските удари са повредили и Черниговска, Сумска, Полтавска, Кировоградска и Харковска области.

Представители на Киев и Киевска област съобщиха, че руските удари са повредили жилищна, медицинска, образователна, търговска и транспортна инфраструктура, убивайки най-малко двама цивилни и ранявайки 26.