Затворниците в град Парма в северната част на Италия обявиха гладна стачка заради лоши санитарни условия и пренаселеност, съобщава "Ройтерс".
Това е последният от поредица от протести в затворите в страната, където случаите на самоубийства и самонаранявания са рекордно високи.
Твърдодясното правителство на Джорджа Мелони отговори, като заплаши да превърне дори мирния протест в криминално престъпление - драконовска репресия, която според експерти няма аналог в друга западна демокрация.
Този ход е сред поредица инициативи за закон и ред на Мелони, установяващи нови престъпления и затягащи наказанията за съществуващите такива преди изборите за Европейски парламент през юни.
В случай че една незабележима клауза в държавен законопроект за сигурността стане закон, затворниците като тези в Парма, които удрят по решетките на килиите си или отказват да работят или да се хранят, могат да удвоят престоя си в затвора - перспектива, която тревожи както правните експерти, така и затворническите служители.
Те твърдят, че истинският проблем, пред който са изправени затворите в Италия, е, че те са пренаселени и с недостатъчен персонал, което затруднява достъпа на затворниците до здравни, психиатрични и образователни услуги.
В резултат на това масово сред лишените от свобода има психологически проблеми, моралът е нисък, а протестите са чести - или по лични причини, или заради унизителни условия.
"Когато затворниците използват пасивна съпротива, за да протестират, имаме начини да се справим с това, като първо ги изслушаме и ако е необходимо, като ги ограничим", поясни Донато Капече, който е бил надзирател в затвор близо 50 години и понастоящем оглавява профсъюза Sappe в сектора.
"Имам съмнения относно квалифицирането на тези случаи като престъпления", добави той.
Анджела Дела Бела, професор по наказателно право в Миланския университет, предупреди, че въвеждането на нови престъпления и по-дълги присъди в Наказателния кодекс ще означава повече претоварени съдилища и повече пренаселеност в затворите, което усложнява и без това критичната ситуация.
Към края на януари в италианските затвори има близо 61 000 лишени от свобода - около 10 000 повече от официалния капацитет, сочат данни на Antigone - организация за подпомагане на затворниците.
В същото време има недостиг на близо 7000 души, или 16%, от нормативната численост на надзирателите.
"Броят на затворниците се увеличава и вече не можем да се справим", посочи Капече.
Италия не е единствената страна в Европейския съюз, която изпитва проблем със затворите. Със слабите икономики и ограничените бюджети наказателните системи често се борят за финансиране, докато все повече хора се озовават в затвора.
По данни на Евростат затворите във Франция, Гърция, Румъния и Кипър имат повече затворници от официалния си капацитет.
От началото на годината в италианските затвори има 21 самоубийства срещу девет за същия период през 2023 г.
Според Дела Бела, ако бъде криминализирана "пасивната съпротива срещу изпълнението на заповеди" и се наказва с до осем години затвор, това ще направи Италия единствената страна, приела подобна мярка сред западните правни системи.
"Великобритания и Съединените щати имат престъпление "бунт" в затвора, но то се отнася само за насилствени действия. В други европейски страни няма нищо подобно", поясни тя.
Законодателството, което важи и за протестите в центровете за прием на мигранти, дори не уточнява, че заповедите трябва да са законни.
Законопроектът беше представен през ноември и сега е в парламента, където правителството, разполага с достатъчно мнозинство и не би трябвало да има затруднения да го одобри.
NaskoZashtoto
на 13.03.2024 в 11:28:47 #1Е, това не пречи да критикуват нашето законодателство и нашата пенетенциарна система.