Електорите ще се съберат в щатските столици в САЩ днес, за да гласуват официално за Джо Байдън като следващия президент на САЩ, като по този начин ще сложат край на отчаяния, но неуспешен опит на Доналд Тръмп за отмяна на загубата му на изборите на 3 ноември.
Гласуванията щат по щат, традиционно формални, придобиха огромно значение тази година в светлината на безпрецедентната атака на Тръмп срещу демократичния процес в страната. Изказвайки неверни твърдения за масови изборни фалшификации, Тръмп притисна щатски служители да отхвърлят резултатите от изборите и да го обявят за победител.
В САЩ кандидат става президент не чрез спечелване на мнозинство от националния народен вот, а чрез система на Избирателна колегия, която разпределя електорални гласове на 50-те щата и окръг Колумбия, до голяма степен въз основа на тяхното население, припомня "Ройтерс".
Резултатите от изборите показват, че Байдън, бившият вицепрезидент от Демократическата партия, е спечелил 306 от общо 538 електорални гласа, надхвърляйки необходимите 270 гласа за победа. Републиканецът Тръмп спечели 232 електори.
В столици като Лансинг, щата Мичиган; Харисбърг, щата Пенсилвания; и Атланта, щата Джорджия, електорите - обикновено лоялисти на партията - ще се съберат, за да гласуват официално тези избори.
Въпреки че понякога има шепа електори "отцепници", които гласуват за някой, различен от победителя в народния вот в техния щат, огромното мнозинство подпечатва резултатите на техния щат, а официални лица не очакват нещо различно да се случи днес.
Тръмп призова конгресмените от републиканските щати да назначават свои електори, по същество пренебрегвайки волята на избирателите. Щатските конгресмени до голяма степен отхвърлиха идеята.
Гласовете, подадени днес, ще бъдат изпратени на Конгреса за официално преброяване на 6 януари, последният етап от сложния изборен процес в Америка.
Тръмп увери в края на миналия месец, че ще напусне Белия дом, ако Избирателната колегия гласува за Байдън, но оттогава продължи с безпрецедентната си кампания да отмени загубата си, като заведе без успех множество съдебни дела, оспорващи преброяването на гласовете в няколко щата. В петък Върховният съд на САЩ отхвърли дело, заведено от щата Тексас, с което се целеше да се обявят за невалидни резултатите в четири щата, които Байдън спечели.
След като гласуването в Избирателната колегия приключи, единствената оставаща маневра на Тръмп ще бъде да убеди Конгреса да не удостоверява резултата на 6 януари. Федерален закон позволява на отделни законодатели да оспорват електоралните гласове на щатите, което кара както Камарата на представителите (долната камара на Конгреса), така и Сената (горната камара) да дебатират възраженията, преди гласуването дали да ги подкрепят.
Мо Брукс, консервативен републикански конгресмен, обеща да заведе дела, когато Конгресът разгледа вота в Избирателната колегия следващия месец, макар че е съвсем сигурно, че и двете камари ще отхвърлят опита му. Демократите контролират Камарата, докато няколко умерени републиканци в Сената вече публично приеха победата на Байдън.
През 2016 г. Тръмп спечели Избирателната колегия, въпреки че загуби народния вот от демократката Хилари Клинтън с близо 3 милиона гласа. Формалното гласуване спечели допълнително внимание, когато някои активисти на Демократическата партия призоваха електорите да "действат на своя глава" срещу Тръмп. В крайна сметка седем електори изразиха несъгласие с избора на Тръмп, необичайно голям брой, но все пак твърде малко, за да повлияят на резултата.
Дори гласуването днес да протече гладко, усилията на Тръмп - като насърчаване на законодателните органи на различните щати да назначат свои собствени "дуелиращи се" електори - разкриха потенциалните недостатъци в системата, коментира Робърт Александър, професор от Северния университет в Охайо, който е написал книга за Избирателната колегия.
"В Избирателната колегия има много наземни мини и тези избори наистина разкриха много от тях", изтъква той.
Въпреки че електоралните гласувания обикновено включват известна пищност и обстоятелства, повечето събития тази година ще бъдат значително ограничени заради пандемията от новия коронавирус.
Например в Мичиган, на 16-те електори е позволено да доведат само един гост; Аризона премести церемонията си от сградата на местния конгрес в непретенциозно правителствено съоръжение и редуцира списъка с поканени. Поне един щат, Невада, възнамерява да проведе електоралното гласуване изцяло виртуално.
Процесът на избор на електори варира в зависимост от щата. В някои щатски партии избират електори на местни или щатски конгреси, докато в други ръководството на партията избира листа. В Пенсилвания кандидатите за президент сами избират своите електори, докато в Калифорния номинирани от Конгреса на Демократическата партия ги избират.
Малко електори, като Стейси Ейбрамс, бившият кандидат за губернатор на Джорджия, са добре известни политически фигури. Но повечето са дългогодишни предани на щатската партия, като Бони Лаурия, пенсиониран работник от General Motors в Уест Бранч, Мичиган.
"Заемал съм повечето служби, от местно ниво до централния щат", каза 79-годишният мъж, като допълни. "Това е нещо, от което не съм имал привилегията да бъда част. Радвам се, че е мой ред."
Друг електор от Демократическата партия в Мичиган, Блейк Мазурек, 52-годишен учител по история, заяви, че се надява гласуването да изпраща послание, че демократичната система все още функционира въпреки реториката на Тръмп.
"Надявам се да има увереност за мнозина в Америка, че страната ни не е напълно разбита", подчерта той.
hmmm
на 14.12.2020 в 12:54:19 #3https://www.atr.org/map
hmmm
на 14.12.2020 в 12:49:22 #2За какво ти е мухата? Скучен си ти и досаден. Още се опитваш да се изживяваш като арбитър на нещо. Изчезвай.
hefest-armagedon
на 14.12.2020 в 12:29:18 #1Муха, къде си ? Направо липсваш на всички , а на мен коментарите ти.Скучно е без теб тук.