Парламентарни избори в сянката на геополитиката: сега се решава по кой път ще поеме Молдова - към Запада или с Русия. И понеже залогът е твърде висок, всички методи изглеждат позволени, включително мафиотски, констатира Дойче веле.
Последната фаза на предизборната кампания в Молдова се разви като лошо мафиотско криминале. Двамата проевропейски опозиционни лидери от блока "Сега" Мая Санду и Андрей Нъстасе заявиха пред медиите, че били отровени с живак. Един телевизионен канал, близък до социалистическия и проруски президент Игор Додон, публикува в петък написано на ръка писмо за предполагаем план за убийството на президента. По същото време в Москва бе повдигнато обвинение срещу "силния човек" в Кишинев - олигарха и председател на управляващите т.нар. демократи Влад Плахотнюк - за участие в нелегално изнасяне на 500 милиона евро от Русия.
Дългата ръка на Москва?
Руското министерство на вътрешните работи изненада молдовската общественост със съобщението, че Влад Плахотнюк и негов бизнес-партньор са разследвани за прехвърляне на 500 милиона евро от Русия в чужбина - чрез нелегални валутни операции. Плахотнюк и неговата Демократическа партия съзират зад тази акция нов опит да бъдат подсилени позициите на социалистите и сегашния президент Игор Додон.
Молдовските медии пишат, че разследването е в тясна връзка с нашумелия скандал за пране на пари, известен под името "Руска перачница". Миналата сряда германски следователи конфискуваха недвижими имоти и активи в Германия на стойност 40 милиона евро. През молдовски и латвийски банки са били прехвърлени 20 милиарда евро от Русия в чужбина. Това всъщност е второто наказателно производство срещу Плахотнюк в Русия. Миналата година руските власти го обвиниха в съучастие в двойно убийство.
Предполагаемо отровителство и смъртни заплахи
В четвъртък, три дни преди парламентарните избори тази неделя, двамата проевропейски опозиционни лидери Мая Санду и Андрей Нъстасе заявиха, че се станали жертва на отравяне с живак. Имало еднозначни доказателства за това. В петък те хвърлиха вината върху контролираното от Плахотнюк правителство и представиха пред пресата в Кишинев резултатите от лабораторните си изследвания. Според лекарите, високите нива на живак били ясно доказателство за външна намеса.
Самият Нъстасе заяви, че при първия преглед, на който се е подложил в Германия през 2017 година, била установена висока концентрация на живак в кръвта му. Въпреки последвалото лечение, стойностите на живака в кръвта останали високи. При Мая Санду пък миналата година била установена четворно по-висока концентрация на живак от допустимата горна граница.
Говорител на управляващата Демократическа партия отхвърли като предизборен трик всички обвинения. Контролираната от Плахотнюк преса разпространи предположението на един лекар, че т.нар. отравяне било следствие от прекомерна консумация на риба. А медиите под контрола на социалистите на свой ред обявиха, че съществувал план за убийството на държавния глава. "Сигурен" източник бил предоставил на медиите писмо с указание, според което Игор Додон трябвало да "бъде ликвидиран" по поръчка на Плахотнюк. Междувременно писмото беше свалено от сайтовете в интернет.
Със Запада или с Изтока?
Молдовското общество е силно разединено. То е разделено на противостоящи си проевропейски и проруски лагери. Демократическата партия на Плахотнюк се представя за прозападна, но често зад това се крият отделни икономически и политически интереси на олигарха и неговото обкръжение. Социалистите на Додон пък са твърдо ориентирани към Москва. Руското влияние в бившата съветска република все още се усеща преди всичко в малките градове и селските райони. Президентът Додон вече обяви, че ако проруският лагер спечели изборите, ще предоговори сключеното през 2014 година споразумение за асоцииране с ЕС.
Корупцията е завладяла страната напълно - политиката, икономиката и финансите са в задушаващата прегръдка на олигарсите. По данни на Световната банка, над 20 процента от 3,5 милиона молдовци живеят под екзистенцминимума. Средната работна заплата е 300 евро. Според актуални данни, почти една трета от молдовските граждани работят в чужбина - в Русия и най-вече в ЕС. От 1990-те години в източната периферия на страната тлее един "замразен конфликт". В проруския регион на Приднестровието все още са разположени руски войски.
Промененият изборен закон и постоянните репресии срещу гражданското общество и опозицията са лошо предзнаменование за предстоящите избори. В крайна сметка те ще определят не само новото правителство в Кишинев, а и бъдещия курс на страната. Същинският въпрос в неделя гласи: с ЕС или с Русия?
el viejo
на 25.02.2019 в 11:50:01 #5И Молдова ще лапне въдицата! На каква ли стръв кълват тамошните политици? Ако е добре подбрана, Молдова е на тепсия в НАТО! За ЕС ще я дълго бълбукат, както Турция, Сърбия и БЮРМ. Народа лесно кълве, като му пуснат на пазара банани, мандарини и нова, бела и черна техника за бита! На модни парцали също!
Somebodyelse
на 25.02.2019 в 02:50:42 #4Краварче каква е тази дума “милЯрдер” бе неграмотнико безроден
Това русоробските комуняги сте всичките просто и малограмотни
giggsn
на 25.02.2019 в 01:22:23 #3#3"Исиске, да ти напомня, че след разпада на СССР Русия не се меси в делата на България...." Ха-ха-ха, това наистина ме разсмя! Сигурно Русия "не се меси" и в делата на никой от съседите си, само праща войски или наемници,когато нещо не и хареса!
58eng
на 25.02.2019 в 00:33:34 #2Що лъжеш бе,Гутенморген? КГБ не спи,а и има предатели,като тебе,"бизнеси", навлеци...Никаква западна демокрация няма,само ненаяли се комунета капиталисти от ДС.
ISIS
на 24.02.2019 в 22:44:45 #1Ширеща се корупция и мизерия. Да ви напомня за нещо? Само де в България нямаме руски войски, а то картинката ще е пълна. България както и Молдова не теглиха чертата на руското минало и КП и резултата се вижда. В Молдова е по зле защото окупационните войски са там, което напомня на украйнският сценарий . Няма да има спасение докато не изритат окупаторите.