Делегати от Стария континент гласуваха за изключването на Русия от Съвета на Европа заради инвазията в Украйна. Това е допълнителен знак за отчуждението на Кремъл от западния демократичен ред, коментира в. "Гардиън".

Гласуването има огромна символична стойност, макар и да е нещо като формалност, след като Русия обяви по-рано във вторник, че напуска водещата европейска организация за правата на човека.

Депутатите от 46-те други страни членки на Съвета на Европа гласуваха за резолюция, която гласи: "В общия европейски дом няма място за агресор".

Оттеглянето на Русия от организацията, създадена в пепелта на Втората световна война, за да защити мира и правата на човека, е изключително символичен момент. Съветът на Европа, към който Русия се присъедини през 1996 г., създаде Европейската конвенция за правата на човека и изигра роля в насърчаването на демокрацията в Централна и Източна Европа след падането на Берлинската стена.

Вицепрезидент на ПАСЕ: Престъпленията на Русия повече не бива да бъдат толерирани

Вицепрезидент на ПАСЕ: Престъпленията на Русия повече не бива да бъдат толерирани

Москва игнорира решенията на Европейския съд...

Оттеглянето на Русия означава, че тя вече няма да бъде страна по конвенцията за правата на човека или да подлежи на решения на Европейския съд по правата на човека. На руските граждани и правозащитниците ще бъде отказана защитата на съда, въпреки че Москва често игнорира присъдите.

Докато депутати от целия континент осъдиха бруталната война на Русия в Украйна по време на дебат в Страсбург, Съветът на Европа призова Русия в туит да освободи лидера на опозицията Алексей Навални и да изпълни решението на съда по правата на човека.

В проектната версия на текста, гласуван от депутатите, ПАСЕ отбеляза:

Асамблеята изразява съжаление, че въпреки многото призиви за прекратяване на военните действия и за спазване на международното право, руското ръководство упорства в своята агресия, ескалира насилието в Украйна и отправя заплахи, ако други държави се намесят. Със своето отношение и действия ръководството на Руската федерация представляват открита заплаха за сигурността в Европа.

Прокуратурата в Русия иска още 13 г. затвор за Навални

Прокуратурата в Русия иска още 13 г. затвор за Навални

По обвинения в измама и неуважение към съда

След като руското правителство подаде официално писмо за оттегляне, Леонид Слуцки, председател на комисията по международни въпроси на долната камара на руския парламент, обвини Съвета в "русофобска истерия" и заяви, че се е превърнал в сателит на НАТО и Вашингтон. В своя Tелеграм канал той отбелязза, че Русия "ще трябва да денонсира" Европейската конвенция за правата на човека, добавяйки: "Но не се страхувайте. Всички права ще бъдат гарантирани у нас, задължително и безусловно."