Израел разкритикува Боливия, Чили и Колумбия в сряда, след като южноамериканските страни предприеха поредица от дипломатически ходове, за да протестират срещу военните операции на Израел срещу Хамас в Газа, съобщава АП.
Други страни от Латинска Америка, включително Аржентина и Бразилия, също засилиха критиките си към въздействието, което военните операции на Израел имат върху цивилните.
В сряда Израел призова Колумбия и Чили "изрично да осъдят терористичната организация "Хамас", която изби и отвлече бебета, деца, жени и възрастни хора", според изявление на Министерството на външните работи.
Призивът дойде часове след като Чили и Колумбия отзоваха своите посланици в Израел във вторник вечерта на фона на критики за убийството на цивилни в Газа.
"Израел очаква Колумбия и Чили да подкрепят правото на една демократична държава да защитава своите граждани и да призоват за незабавното освобождаване на всички отвлечени, а не да се присъединят към Венецуела и Иран в подкрепа на тероризма на Хамас", каза израелското външно министерство .
Въпреки че в изявлението на Министерството на външните работи на Чили относно отзоваването на неговия посланик не се споменава Хамас, президентът Габриел Борич спомена Хамас в отделно изявление на X, бивш Twitter, в което той каза, че "невинни цивилни" са "главните жертви на израелската офанзива ."
Чили "не се съмнява в осъждането на атаките и отвличанията, извършени от "Хамас", пише Борич. Човечеството не може да се поддържа чрез връзки, които дехуманизират."
Президентът на Колумбия Густаво Петро беше по-директен, тъй като сподели много съобщения в социалните медии, осъждащи действията на Израел.
"Това се нарича геноцид; те го правят, за да премахнат палестинския народ от Газа и да я превземат, написа Петро в X. Главата на държавата, извършваща този геноцид, е престъпник срещу човечеството."
По-рано Израел осъди решението на Боливия във вторник да скъса дипломатическите отношения с Израел, характеризирайки го като "капитулация пред тероризма и пред режима на аятолаха в Иран". Макар и сунитски, "Хамас" става все по-близък до шиитската сила Иран.
Прекъсването на дипломатическите връзки с Израел означава, че "правителството на Боливия се присъединява към терористичната организация Хамас", каза израелското външно министерство. Преди това Боливия прекъсна дипломатическите си отношения с Израел през 2009 г., за да ги възобнови през 2020 г.
Дипломатическите ходове на трите южноамерикански страни, всички от които са водени от леви лидери, идват, докато други в региона засилиха критиките си към военната дейност на Израел.
В сряда Аржентина разкритикува атаката на Израел в бежанския лагер Джабалия и каза, че "хуманитарната ситуация в Газа е все по-тревожна".
"Аржентина недвусмислено осъди терористичните атаки, извършени от Хамас на 7 октомври, и признава правото на Израел на легитимна защита. Нищо обаче не оправдава нарушаването на международното хуманитарно право и задължението за защита на цивилното население във въоръжени конфликти", казаха от външното министерство на Аржентина.
Все още има 21 аржентински граждани в неизвестност и се предполага, че са държани заложници от Хамас, според оценки на външното министерство, което казва, че девет аржентинци са били убити в конфликта.
Изявлението на Аржентина дойде часове след като бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва призова Израел да прекрати бомбардировките си над Газа.
"Виждаме за първи път война, в която мнозинството от убитите са деца", написа Лула в X (бивш "Туитър"). Спри! За бога, спри!"
Центърът "Симон Визентал", еврейска правозащитна организация, разкритикува Боливия, Чили и Колумбия за техните дипломатически ходове.
"Съюзът на Боливия с Иран става по-ясен всеки ден, като се има предвид, че разпадането не се дължи на истинските интереси на боливийския народ", каза Ариел Гелблунг, директор на центъра за Латинска Америка, в изявление във вторник.
Центърът характеризира решението на правителствата на Колумбия и Чили да отзоват своите посланици във вторник вечерта като "ясно координирано действие".
"Двамата лидери винаги са били враждебни към Израел и двамата имат история на дипломатически разногласия с представители на еврейската държава", съобщиха от центъра.