Израел ще проведе парламентарни избори на 27 октомври. Кнесетът ще проведе последното си заседание на 17 юли, съобщиха в неделя няколко местни медии, коментира ДПА.

Премиерът Бенямин Нетаняху се стреми към още един мандат след няколко бурни години, белязани от войната в Газа.

Съгласно закона следващите избори трябва да се проведат до 27 октомври, но се обсъждаха и по-ранни дати.

Проучванията на общественото мнение сочат, че както за лагера на Нетаняху, така и за опозицията може да се окаже трудно да си осигурят мнозинство. Израелските коалиции обикновено се състоят от няколко партии.

Бившият шеф на израелската отбрана Гади Айзенкот се очертава като основен съперник на действащия премиер месеци преди изборите.

Новата центристка партия на Айзенкот, "Яшар!" (на иврит "Направо!"), бързо набира популярност и дори изпревари десния националистически "Ликуд" на Нетаняху в неотдавнашно проучване на общественото мнение.

66-годишният Айзенкот беше началник на отбраната от 2015 до 2019 г., след което се включи в политиката. Учил е политически науки в Хайфа и се счита за експерт по ливанската милиция "Хизбула".

Син на мароканци, той е роден в Тиберия, в северната част на Израел. Баща е на пет деца и се възприема като човек с реалистичен поглед върху нещата.

Израел обяви „революция“ в разширяването на селищата на Западния бряг

Израел обяви „революция“ в разширяването на селищата на Западния бряг

Палестинските власти предупреждават, че разширяването ще подкопае перспективите за решение с две държави

Синът на Айзенкот и двама от племенниците му загинаха във войната в Газа. Много израелци съчувстват на загубите му, които контрастират с преживяното от Нетаняху.

Синът на сегашния премиер, Яир, живее в чужбина от началото на войната през октомври 2023 г. и не е служил в бойна част.