"Рафаел Адвансед Дифенс Системс" е подписала писмо за намерения с "Фолксваген" (VW) за придобиване на завода на германския автомобилен производител в Оснабрюк, Западна Германия, твърдят пред "Ройтерс" двама запознати с въпроса.
Както VW, която днес обяви мащабни планове за преструктуриране на затруднения си основен автомобилен бизнес, така и израелската държавна компания "Рафаел" отказват да коментират.
Въпреки това, главният изпълнителен директор на VW Оливер Блуме заяви по време на телефонна конференция с инвеститори, че групата е в напреднали преговори с компании от отбранителния сектор относно завода.
Volkswagen по-рано заяви, че иска да продаде или преструктурира обекта, в който работят около 2 300 души, като част от по-широка реорганизация, но изключи производството на оръжия.
"Файненшъл таймс" съобщи през март, че VW и "Рафаел" водят преговори за пренасочване на производството в завода от автомобили към противоракетна отбрана.
"Рафаел", един от основните партньори в израелските системи за противовъздушна и противоракетна отбрана "Железен купол", "Стрела" и "Прашката на Давид", ще се фокусира върху производството на ракетни части, включително двигатели, а не върху взривни вещества, които по съображения за сигурност ще се произвеждат в отделен обект, казват източниците.
Преминаването от автомобилни компоненти ще отрази нарастващия фокус на германската индустрия върху отбраната, тъй като правителството в Берлин е заделило стотици милиарди евро за възстановяване на армията след десетилетия на пренебрегване.
Хора, запознати с въпроса, твърдят, че германското правителство е искало да си гарантира, че запазва цялостния контрол върху проектите в областта на отбранителните технологии в Германия и че технологията остава в страната.
USD
CHF
GBP