Ръководителят на Чечня Рамзан Кадиров разкритикува губернаторите, които "тръбят за броя на жертвите" на войната в Украйна, и ги призова да не коментират загубите.
"Не разбирам областните ръководители, които тръбят за броя на загиналите в СВО ("специална военна операция", както руските власти наричат войната в Украйна). Имам един въпрос: за какво? Те пишат всичко в най-малките подробности и детайли", пише Кадиров, според когото това е спекулиране и е по-добре да се заемат с въпросите за подпомагане на семействата на загиналите и ранените бойци.
"Не е необходимо да се манипулира темата за нашите герои, да се пише, че в един регион са загинали толкова, а в друг толкова. Боецът е загинал с достойнство, защитавайки страната си. Пазете ясен спомен за него. Паметта за един герой!", пише той в канала си в Telegram.
Кадиров отбеляза, загубите са неизбежни при изпълнението на бойни задачи. "Чеченците също губят истинските си синове, но вместо да говорим за това навсякъде, ние помагаме на семействата с всичко необходимо, включително и с изплащане на 1 млн. рубли за смъртта на войник и 500 000 рубли при раняване", посочи той. Чеченският лидер изтъкна, че тези средства се изплащат преди Министерството на отбраната да предостави каквато и да е финансова помощ.
Изявлението на Кадиров съвпада с момента, в който руската редакция на BBC, която води статистика на руските жертви на база открити източници регистрира рязък скок на съобщенията за загинали руски военни - както в официални изявления, така и в социалните мрежи. През 10-те месеца на войната руските източници обикновено съобщават за около 250-300 смъртни случая всяка седмица. През декември и януари тази цифра нараства до 500-600 на всеки седем дни. А през последната седмица e потвърдена смъртта на 1063 руски военнослужещи.
Това е най-голямото увеличение за целия период на войната и е косвено доказателство за началото на руската военна офанзива, за която толкова много се говори напоследък.
През първите седмици и месеци на инвазията губернаторите на много руски региони постоянно съобщават за жертви. С течение на времето обаче броят на тези публикации започна да намалява. Сега само ръководителите на няколко руски региона съобщават публично за жертвите, в повечето случаи пишат по-високопоставени служители като кметове на градове или села, а още по-често и информацията се разбира от официалните страници на училища или на селски културни центрове, където се появяват имена без да са официално съобщени от местните власти.
В същото време в обществените форуми на различните населени места често се водят разгорещени дискусии за това дали затворниците, които са се сражавали в Украйна в състава на ЧВК "Вагнер", трябва да бъдат погребвани с военни почести.
gorg-sbe
на 15.02.2023 в 20:30:29 #3А със Кози Може Ли
Слaва
на 15.02.2023 в 20:29:11 #2Лесли , объркала си се . Прогреса винаги е бил със запада !!!
alabala654
на 15.02.2023 в 19:04:17 #1Ами да плащат де... Ама те и това не правят..