Доклад на Mandiant, фирма за киберсигурност на Google, разкри опит за манипулация на общественото мнение в САЩ чрез организирани от китайска ПР фирма спонтанни протести и демонстрации, предава Си Ен Ен.
На пръв поглед, размахващи юмруци във въздуха и държейки знаци, обявяващи "Мир за всички" и "Спрете насилието", малка група американци която се събра в центъра на Вашингтон миналото лято, беше почти неразличима от хилядите други, които се събират всяка година на протест в столицата.
Истината обаче се оказа друга: протестът вероятно е бил финансиран от про-пекински оперативни служители като част от план, насочен към подкопаване на американската демокрация и насърчаване на икономическите интереси на Китай, съобщиха тази седмица изследователи от Mandiant.
Докладът на Mandiant предполага, че про-пекинската група е платила на американец да организира протеста - 24-годишен музикант и предприемач от Балтимор - който каза на CNN в ексклузивно интервю, че не е знаел, че организацията може да е базирана в Шанхай фирма, насърчаваща интересите на китайското правителство.
Въпреки че протестът и последвалото събитие, свързано със същата група, бяха посетени само от дузина хора, експерти по киберсигурноста заявиха пред CNN, че усилията сигнализират, за намесата на Пекин в американския живот.
Предполагаемата про-пекинска кампания излиза наяве с началото на сезона на президентските избори в Съединените щати.
Произходът на протеста във Вашингтон, окръг Колумбия, миналото лято може да бъде проследен до обява за работа, която базираният в Балтимор музикант и предприемач Имани ВиДжей Райт получил в Upwork, установи разследване на CNN. Upwork е онлайн пазар, който позволява на фрийлансери да продават услуги като писане на копия, графичен дизайн и видео продукция.
Обявата за работа търси "журналист от Съединените щати", който да докладва за срещата на върха за международната религиозна свобода и да провежда интервюта с "нови и остри въпроси". Предложеното заплащане е било 1500 долара, като е било отбелязано, че "разходите трябва да бъдат обсъдени подробно". След като Райт се съгласил, клиентът го помолил да организира протест, каза Райт в ексклузивно интервю за CNN в понеделник.
"Казаха, хей, какви демонстрации бихте могли да организирате", спомня си Райт.
Той каза, че е върнал отговор, в който описал че го е грижа за расовото неравенство и достъпа до аборти. Той оформил протеста, фокусиран върху тези проблеми, като флашмоб. "Имам си хореограф, танцов екип, продуцентски екип. И тогава направихме това, което направихме."
В буквален превод флашмоб означава "моментна тълпа" или "внезапна тълпа", е предварително запланувана и организирана масова акция, в която голяма група хора се появяват внезапно на обществено място и в продължение на броени минути изпълнява някакво действие, след което се разотива също така внезапно, все едно нищо не се е случило.
Райт каза, че никога не е говорил по телефона с този, който го е наел - нещо, което не е необичайно за фрийлансъри, наети чрез уебсайтове като Upwork.
Въпреки че приятелите и колегите на Райт са американци, които привидно вярват в каузите, които защитават, те не са подозирали, че са се събрали по нареждане на Shanghai Haixun Technology, фирма за връзки с обществеността, която твърди, че китайските държавни медии са сред нейните "партньори за съдържание", Мандиант подчертават в доклада си.
Райт и неговият екип създали видеоклип на флашмоб протеста, който про-пекинската група изглежда са платили на други американци, за да го разпостраняват в социалните медии.
Фирмата за връзки с обществеността, която е поръчала протеста, също така пусна про-пекински истории на десетки американски новинарски уебсайтове в очевидно усилие да разпространи китайски държавни съобщения, описват от Mandiant.
Учител в североизточната част на Съединените щати каза пред CNN, че му е платено 10 долара, за да сподели видеото в един от профилите си в социалните медии. Той не знаел, че искането е свързано с пропекински агенти.
Учителят е нает чрез Fiverr, друга платформа за свободна практика, която учителят е използвал, за да допълни доходите си. Той е бил изненадан, когато репортер на CNN се свързал с него в понеделник след публикуването на репортажа на Mandiant. Той предположи, че видеото е направено и разпространено от американска активистка група.
"В крайна сметка вината е моя, че не бях по-внимателен и наистина се срамувам от това", каза той.
Три месеца след протеста срещу расовото неравенство, същата група се свързва с Райт, за да организира протест срещу американската забрана за стоки, произведени в китайския регион Синдзян. Китайската комунистическа партия е обвинена в престъпления срещу човечеството в Синцзян за затваряне на до два милиона уйгури, мюсюлманска малцинствена група.
Райт обясни, че е казал на човека, който му е изпратил съобщението, че не му е удобно да организира този протест. Той обаче предложил алтернатива - да произведе документален филм, включващ интервюта на хора с различни възгледи относно забраната. Като част от това той каза, че може да организира симулиран протест, който да бъде използван в документалния филм.
Въпреки че Райт каза, че е заснел интервю с американски законодател за продукцията, предложеният документален филм така и не се е осъществил. Но предполагаемата пропекинска група все пак е разпространила фалшивите протестни кадри в социалните медии, представяйки демонстрацията като истинска.
Групата отиде дори по-далеч, използвайки новинарска услуга, за да публикува история за фалшивия протест на уебсайта The Arizona Republic. Сайтът съобщи, че е премахнал статията и е информирал новинарската служба за дезинформацията.
Това не е единствената статия, която групата е публикувала на американски новинарски уебсайт, Mandiant съобщи. Организацията е използвала новинарската услуга, за да постави съобщенията си на десетки други новинарски сайтове в САЩ.
Райт също не е подозирал, че човекът с когото е общувал, има връзки с Китай.
"Нищо не изглеждаше антиамериканско", каза Райт. "Ако това е организация, която е антиамериканска, която ще попречи, разстрои или причини вреда на американския народ, тогава сто процента ме интересува."
Haixun рекламира връзките си с китайските държавни медии на своя уебсайт и рекламира способността си да разпространява новини в световен мащаб, включително в Съединените щати и Европа. Миналата година Mandiant съобщи, че компанията е отговорна за десетки фалшиви новинарски сайтове, които публикуват антизападни, про-пекински разкази, докато Китай е изправен пред нарастваща критика за отношението си към уйгурското население и разрушаването на демокрацията в Хонконг.
Mandiant описа усилията на фирмата като кампания за "разширяване на съдържание, стратегически съобразено с политическите интереси на Китайската народна република".
linkaln
на 27.07.2023 в 20:04:12 #1Храни куче да те лае, защо им трябваше на САЩ да обвърже икономиката си с Китай дори да не ги защити от инфлантации на агенти на Китай с които се придоби 30 г амеприкански технологии за да придобие днешните икономически и военни показатели, смърт за Китай