Ирак е в разгара на най-тежката си политическа криза от години. В центъра на този конфликт стои иракският политически лидер Муктада ал Садр и неговите противници - блок от партии със силни връзки със съседен Иран.

Миналата седмица привърженици на шиитския духовник Садр на два пъти щурмуваха силно укрепената "Зелена зона" на Багдад - в която се намират правителствените сгради и западните посолства, а в неделя организираха продължителна демонстрация пред парламента.

Те се обявиха срещу издигнатата от проиранските партии номинация за нов министър-председател на страната. Става дума за бившия министър Мохамед Шия ас Судани, който смятан за близък до бившия премиер Нури Ал Малики, който е смятан за враг на Муктада ал Садр.

Протестите показаха какво влияние има Садр сред поддръжниците си - той успя да ги мобилизира за кратко време в големи тълпи от хора.

Армията на Махди прекратява дейността си за 6 месеца

Армията на Махди прекратява дейността си за 6 месеца

Шиитския духовен водач Муктада Ал Садр е наредил шестмесечно прекратяване

Това обаче не намалява влиянието на Иран.

Самият Садр е наясно, че Иран се стреми да увеличи ролята си на политическата сцена в Ирак. Той насърчава определена част от шиитския блок в Ирак да се противопоставя на Садр и да му пречи да състави правителство вече повече от половин година, след като Садр излезе като най-големият победител на парламентарните избори през октомври 2021 година.

Победата на Садр заплашваше да отстрани от политическата сцена подкрепящите Иран шиитски блокове, които имаха доминиращи позиции десетилетия наред.

В същото време говорителят на иранското външно министерство Насър Канаани обяви днес, че ситуацията в Ирак е причинена от вътрешнополитически спорове. Така той отхвърли спекулациите около ролята на Техеран в настоящата криза в Багдад, въпреки че сред международните експерти преобладава мнението, че настоящата политическа безизходица се дължи на влиянието, което Иран има върху своя съсед.