Според британския премиер Дейвид Камерън излизането на Великобритания от Европейския съюз не е правилното решение, но ако британците гласуват за това, правителството ще се съобрази с волята им и ще трябва да намери начин да го направи.
Самият премиер не обвързва политическата си съдба с референдума. Премиерът посочва още, че ако правителството не успее да прокара реформа в ЕС и повечето британци гласуват за излизане на страната от съюза, то той няма намерение да подава оставка.
В интервю за ВВС Камерън обясни, че се надява през февруари тази година на извънредната среща на върха на ЕС да се достигне до подписване на споразумение за реформи в ЕС.
Предложенията на британското правителство за реформиране на Европейския съюз касаят четири ключови точки: управлението на икономиката, конкуренцията, миграцията и суверинитета.
Властите обещаха да проведат референдум за членството на Великобритания в ЕС до края на 2017 година, но неведнъж Дейвид Камерън е заявявал, че това може да стане още през тази година, ако бъде подписано въпросното споразумение.
Засега британското правителството не подготвя планове за случай на напускане на ЕС. Вместо това Лондон се съсредоточава върху плановете за предоговаряне на отношенията с ЕС и за организиране на референдума, заявява Камерън и изразява увереност, че може да се постигне споразумение и по най-спорния въпрос от неговите предложения - плановете за ограничаване на социалните плащания за мигранти от ЕС.
Justice for ALL
на 18.06.2016 в 21:51:53 #2Определено ще бъдеш изритан обаче на следващите избори. Като видят какви ще са последствията, британците до 2 години пак ще драпат за ЕС. Но ти Камрън няма да си човекът, който ще вкара кралството обратно в ЕС. Определено ще си политически труп.
Justice for ALL
на 11.01.2016 в 01:20:50 #1Ясно, Камрън само блафира. Този референдум е револверът, който той държи срещу ЕС. Целта му е да постигне интересите си и да накара Франция, Италия, и Германия да подпишат. След това ще излезе като победител на бял кон, и дори може да не проведе референдума, а и да го проведе, ще представи нещата така, че в същност няма нужда да се излиза от ЕС, защото последният е удовлетворил желанието на Великобритания. Проблемът с този мазен хитър подход е, че подкопава устоите, на които се гради ЕС. Де факто едно такова споразумение ще е в ущърб на бедните страни в ЕС - значи ще има държави, които ще могат да контролират от кои други държави в ЕС могат да идват хора, и от кои не, както и да третират тези новодошли като 2-ра ръка граждани; нещо което ЕС в момента не позволява. Лично на мене ми се ще Великобритания да излезе от ЕС. Има много хубави неща в тази държава, но тя е по-скоро 51 щат отколкото член на ЕС. За това е и по-добре да излезе от съюза. Не случайно Великобритания не можа да стане член то 1973 поради политиката на празния стол на Де Гол. Генералът винаги е казвал, че ще бъде голяма грешка да се допусне Великобритания за член. Май доста неща е знаел. За това и имаше филм - Денят на Чакала.