Канадският премиер Марк Карни заяви, че автомобилните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп са "директна атака" срещу страната му и че търговската война вреди на американците, като отбеляза, че доверието на американските потребители е на най-ниското си ниво за последните няколко години.
По-рано в сряда Тръмп заяви, че въвежда 25% мита върху вноса на автомобили и за да подчертае намерението си, заяви: "Това е за постоянно", припомни АП.
"Това е много директна атака", отвърна Карни. "Ние ще защитим нашите работници. Ще защитим нашите компании. Ще защитим нашата страна", обеща канадският премиер.
Карни заяви, че трябва да се запознае с подробностите по указа на Тръмп, преди да предприеме ответни мерки. Той я нарече необоснована и заяви, че ще остави предизборната кампания, за да отиде в четвъртък в Отава, където ще председателства специалната комисия на кабинета си за отношенията със САЩ.
По-рано Карни обяви "стратегически фонд за отговор" на стойност 2 млрд. канадски долара (1,4 млрд. щатски долара), който ще защити работните места в канадските автомобилни предприятия, засегнати от митата на Тръмп.
Автомобилите са вторият по големина износ на Канада и Карни отбеляза, че в него са заети пряко 125 000 канадци и още почти 500 000 в свързаните с него индустрии.
"Канада ще бъде насреща за автомобилните си работници", каза той.
Преди това Тръмп наложи 25% мита върху канадската стомана и алуминий, а на 2 април заплашва с повсеместни мита върху всички канадски продукти - както и върху всички търговски партньори на Америка.
"Той иска да ни разбие, за да може Америка да ни притежава", каза Карни. "И това никога няма да се случи, защото ние просто не се грижим за себе си, а се грижим един за друг", припомни политикът.
Карни, бивш централен банкер, направи коментарите по време на предизборна кампания на фона на моста "Амбасадор", който се счита за най-натоварения американско-канадски граничен пункт.
През него преминава 25% от цялата търговия между двете страни. Той играе особено важна роля в автомобилното производство.
Канадският премиер заяви, че по моста се превозват стоки на стойност 140 млрд. канадски долара (98 млрд. щатски долара) годишно и 400 млн. канадски долара (281 млн. щатски долара) на ден.
"Сега тези цифри, както и работните места и заплатите, които зависят от това, са под въпрос", каза Карни. "Отношенията между Канада и Съединените щати се промениха. Ние не я променихме", припомни той.
Тръмп обяви търговска война на северния си съсед и продължава да призовава Канада да стане 51-ва държава - позиция, която вбеси канадците.
Канадците освиркаха многократно Тръмп на предизборния митинг на Карни в Китчънър, Онтарио.
Новият министър-председател, който положи клетва на 14 март, все още не е провел телефонен разговор с Тръмп. Необичайно е президентът на САЩ и канадският министър-председател да продължават толкова дълго без разговор след встъпването в длъжност на нов лидер.
Лидерът на опозиционните консерватори Пиер Полиевър заяви, че митата ще навредят на американските автомобилни работници, както ще навредят и на канадските автомобилни работници.
Опако
на 27.03.2025 в 15:01:06 #4Не е вярно, че не може да се слагат мита в пазарна икономика! По принцип, не е препоръчително, но понякога се налага, в случая, на САЩ не им остават много опции при висок дефицит и огромен дълг! За ЕС също е проблемно, когато местното производство се конкурира от трети страни, работещи при занижени стандарти - тогава СТО допуска дори субсидиране.
hmmm
на 27.03.2025 в 08:08:57 #3Ама разбира се че няма нищо общо, това още едно време го разправяхте през 90те, когато Турция правеше дъмпинг на всичко. Тогава такива подкупни тъпаци като теб дрънкаха същите опорки - в пазарната икономика нямало инструменти срещу дъмпинга и не можело да се слагат мита.
dyado-yotso
на 27.03.2025 в 07:24:19 #2Приятелю, ясно е че тъгуваш по народната република, но точно това въвеждане на мита няма нищо общо със "свободната невидима ръка на пазара" или с конкуренцията. Точно обратното е.
hmmm
на 27.03.2025 в 06:29:41 #1нещо май започнахте да ревете от капитализма, конкуренцията и свободната невидима ръка на пазара