Германия трябва да засили натиска върху Русия след струпването на военни сили на украинската граница и да се стреми към политика на "диалог и твърдост" спрямо Китай. Това обяви в интервю за в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" кандидатът на Зелените за канцлер на Германия Аналена Бербок, съобщава "Ройтерс".
Бербок обяви в понеделник, че ще се кандидатира за канцлер на изборите на 26 септември, което е първият път, в който лявата екологична партия се стреми към най-висшия пост в своята 40-годишна история.
Зелените регистрираха ръст в подкрепата за себе си през последната година, приближавайки се само на няколко процента от консерваторите на канцлера Ангела Меркел, като едно социологическо допитване по-рано тази седмица показва, че еколозите дори изпреварват консервативния алианс ХДС/ХСС.
В интервюто, чиято основна тема е външната политика, Бербок настоява, че най-важното нещо сега е "да се увеличи натискът върху Русия" след неотдавнашните ѝ военни заплахи близо до границата с Украйна.
Тя повтори настояването, представено в предизборния манифест на Зелените по-рано тази година, според което политическата подкрепа за втория германско-руски газопровод под Балтийско море ("Северен поток 2"), който е почти завършен, трябва да бъде оттеглена.
По отношение на желанието на украинското правителство да се присъедини към Европейския съюз и НАТО, Бербок каза, че суверенните държави сами могат да решават за своите съюзи, но добави, че засега било по-важно да се постигне деескалация в региона.
Обръщайки поглед към Китай, Бербок отбеляза, че Китай бил твърде голям, че отношенията просто да се прекъснат. И все пак либералните демокрации трябва да поддържат своите ценности, което означава, че Европа може например да помисли за забрана на определени продукти, посочи тя.
"Можем да кажем: продукти от принудителен труд не идват на нашия пазар", изтъкна Бербок.
В случай на опасения за сигурността ЕС може също така да ограничи сътрудничеството с китайските доставчици на електроника, добави тя.
"Ако китайското правителство изисква китайски корпорации като Huawei например да предават европейски данни и информация, ние не можем да интегрираме продукти от такива производители в европейската инфраструктура", настоява тя.
Бербок също така призова за създаване на европейска армия под надзора на Европейския парламент и очерта стъпките към ядрено разоръжаване на Германия в консултации със съюзниците (самата Германия не разполага с ядрени оръжия, но в страната са разположени такива на САЩ).
Армин Лашет, кандидатът на консерваторите за наследник на Меркел, която не се кандидатира отново след 16 години на власт, подкрепя газопровода "Северен поток 2".
В интервю за "Ройтерс" през февруари Лашет заяви, че "морализирането и вътрешните лозунги не са външна политика".
avedar52
на 24.04.2021 в 20:19:49 #1На бодлива крава, Господ рога не дава!