Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун е подписал указа в понеделник, за ратифициране на споразумението за стратегическо сътрудничество с Русия, съобщи държавната радиостанция на Пхенян "Гласът на Корея".

"Договорът за всеобхватно стратегическо партньорство между Корейската народнодемократична република и Руската федерация", подписан в Пхенян на 19 юни 2024 г., беше ратифициран с указ на председателя на Държавния департамент на КНДР", се посочва в доклада на "Гласът на Корея".

Договорът ще влезе в сила в деня на размяната на ратификационните документи.

Руският президент Владимир Путин подписа указа за ратифициране на споразумението между двете страни в събота. Двамата световни лидери подписаха споразумението през юни, като отбелязаха, че то гарантира незабавна военна помощ между двете страни в случай на война.

Договорът ще влезе в сила в деня на размяната на ратификационните документи, съобщи радиостанцията. Русия ратифицира споразумението на 9 ноември.

Договорът беше подписан през юни, когато руският президент Владимир Путин посети Пхенян. Член 4 от споразумението предвижда, че "ако една от страните се окаже в състояние на война поради въоръжено нападение от страна на една или повече държави, другата страна незабавно ще ѝ окаже военна помощ с всички средства, с които разполага, в съответствие с член 51 от Устава на ООН и законите на КНДР и Руската федерация".

Руското външно министерство заяви, че това отразява "изключително отбранителна позиция" и че възраженията на някои държави срещу подобно сътрудничество са свързани с планове за "агресия" срещу Пхенян или Москва.

НАТО, Украйна и техните тихоокеански съюзници осъдиха Русия и Северна Корея за "опасно разширяване на войната"

НАТО, Украйна и техните тихоокеански съюзници осъдиха Русия и Северна Корея за "опасно разширяване на войната"

Общото изявление обаче не посочва конкретни стъпки

Договорът съдържа общо 23 члена. В допълнение към взаимната военна помощ те предвиждат засилено сътрудничество в областта на търговията, икономиката, инвестициите, науката и технологиите, включително в областта на космоса и мирния атом.

Сключването на споразумението предизвика загриженост в Южна Корея, като Сеул призна, че може да преразгледа отказа си да предаде смъртоносни оръжия на Украйна. Скоро след това южнокорейското и украинското разузнаване започнаха да съобщават за прехвърляне на войски на КНДР в Русия за участие във военни операции в Украйна. По данни на американските власти от началото на ноември 10 000 военнослужещи от КНДР се намират в Курска област.

Южна Корея отчита все по-чести атаки от проруски хакери

Южна Корея отчита все по-чести атаки от проруски хакери

След изпращането на севернокорейски войски в Русия

Руското външно министерство нарече съобщенията за прехвърляне на войски в Русия "подхвърляне и шумотевица", а мисията на КНДР в ООН - "необосновани слухове". По-късно обаче севернокорейското външно министерство потвърди военната помощ на Русия в конфликта, без да уточнява подробности.