Китай, вторият по големина чуждестранен инвеститор в Нигер след бившата колониална сила Франция, през последните две десетилетия инвестира милиарди долари в западноафриканската държава, главно за търсене на нефт и уран, съобщава Ройтерс.
След преврата миналата седмица, при който военни лидери задържаха президента на Нигер Мохамед Базум и поставиха на власт военно правителство, Китай заявява, че следи отблизо ситуацията и призовава партиите в Нигер да защитят стабилността.
Общите преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) на Китай в Нигер възлизат на 2,68 милиарда долара към края на 2020 г., според посолството на САЩ в Нигер.
Основните инвестиции на Китай в Нигер идват предимно от държавния енергиен гигант PetroChina и националната ядрена фирма CNNC.
Петролни активи
Нигер стана производител на петрол през 2011 г., когато нефтеното поле "Агадем", съвместно предприятие между правителството и PetroChina, започна добив на петрол.
PetroChina сключи споразумение за споделяне на производството през 2008 г. с правителството на Нигер за разработване на находището, разположено на около 1600 км източно от столицата Ниамей, с прогнозни запаси от 650 милиона барела.
Като част от сделката PetroChina инвестира в изграждането на рафинерията SORAZ, разположена на 460 км в южния град Зиндер, близо до границата с Нигерия. PetroChina притежава 60% дял в рафинерията, която има капацитет от 20 000 барела на ден (bpd) и доставя най-вече гориво в Нигерия. Останалите 40% се държат от правителството на Нигер.
През септември 2019 г. PetroChina сключи друго споразумение с правителството на Нигер за полагане на тръбопровод с дължина 2000 км между находището "Агадем" и пристанищния град Котону в Бенин.
Инвестицията в тръбопровода е съчетана с втора фаза от разработката на находището "Агадем". Взети заедно, общите инвестиции в тръбопровода и втората фаза на развитие се очаква да достигнат 4 милиарда долара, според Министерството на търговията на Китай.
Тръбопроводът, най-дългият по рода си в Африка, е планиран да смекчи предизвикателствата пред сигурността и логистиката при износа на суров петрол от проблемната зона и е проектиран да пренася 90 000 барела на ден, според Министерството на търговията на Китай. Проектът е завършен на 63% към февруари тази година, според изявление на PetroChina.
През май тази година държавната петролна и газова компания Sinopec сключи меморандум за разбирателство с правителството на Нигер, проправяйки пътя за по-нататъшно потенциално сътрудничество между Пекин и Ниамей в петрола и газа.
Уранова мина
През 2007 г. държавната Китайска национална ядрена корпорация CNNC влезе в съвместно предприятие с правителството на Нигер за разработване на уранова мина "Азелик" в централната част на страната.
CNNC притежава 37,2% от проекта, като други 24,8% са собственост на китайската инвестиционна организация ZXJOY Invest, според документ от 2010 г. до Хонконгската фондова борса.
Правителството на Нигер получи заем от 650 милиона юана (90,93 милиона долара) от китайската държавна Eximbank в подкрепа на развитието на проекта през 2009 г.
Урановата мина има оценени общи запаси от 11 227 метрични тона и годишен производствен капацитет от 700 тона, според документацията. Проектът беше спрян през 2015 г. поради неблагоприятни пазарни условия.
Нигер, който има най-висококачествените уранови руди в Африка, е произвел 2020 метрични тона уран през 2022 г., около 5% от световната продукция на стратегическия ресурс, според Световната ядрена асоциация.