Китай и Унгария започват "златно пътешествие" в двустранните отношения. Това заяви в четвъртък китайският президент Си Дзинпин след среща с унгарския премиер Виктор Орбан.
Унгария при управлението на десния Орбан се превърна във важен търговски и инвестиционен партньор за Китай, за разлика от някои други държави от Европейския съюз (ЕС), които обмислят да станат по-малко зависими от втората по големина икономика в света.
Орбан започна да работи по сближаването на страната си с Пекин веднага след като дойде на власт през 2010 г. Топлите политически отношения се превърнаха в инвестиции около десетилетие по-късно, когато производителите на батерии и електрически превозни средства започнаха да пренасят производство в Унгария.
Унгария и Китай отбелязват 75-ата си годишнина от установяването на дипломатически отношения.
Подобно на Сърбия, Унгария е поддръжник на китайската инициатива "Един пояс, един път", амбициозен план, стартиран от Си Дзинпин преди десетилетие с надеждата за изграждане на глобална инфраструктура и енергийни мрежи, свързващи Азия с Африка и Европа.
Припомняме, че Унгария бе третата и последна спирка на Си от първата му европейска обиколка от пет години насам.
Си пристигна в Будапеща късно в сряда след посещение във Франция и Сърбия. В Париж президентът Еманюел Макрон и шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен го притиснаха да осигури по-балансирана търговия с Европа и да използва влиянието си върху Русия, за да сложи край на войната в Украйна.
След срещата си Си и Орбан казаха, че двете им страни са издигнали връзките до "стратегическо партньорство за всякакви метеорологични условия".
"Ние сме готови да приемем това като нова отправна точка, за да тласнем двустранните отношения и прагматичното сътрудничество в златен канал и да преминем към по-високо ниво", каза Си.
Това, наред с другото, означава, че двете страни разширяват сътрудничеството си в ядрената индустрия, каза Орбан.
Двете страни също ще продължат напред в изграждането на ключови проекти, включително реконструкцията на железопътния проект Будапеща-Белград, каза китайският президент.
Проектът на стойност 2,1 милиарда долара, по-голямата част от който се финансира със заем от Китай, е част от инициативата "Един пояс, един път".
Подписани са 18 споразумения след срещата на лидерите, каза унгарският външен министър Петер Сиярто във видео на страницата си във Фейсбук.
Двете страни ще започнат да подготвят изграждането на железопътна линия около Будапеща, която ще помогне за транспортирането на стоки, произведени от китайски фабрики в Източна Унгария, до пазарите в Западна Европа, каза Сиярто.