Китай може да е уговорил руския президент Владимир Путин да не разполага с ядрени оръжия на фона на войната на Русия срещу Украйна. Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън в интервю за Financial Times (FT) на 3 януари.
Пекин се очертава като водещ съюзник и финансов поддръжник на Москва след началото на войната през 2022 г., въпреки че отрече обвиненията в подкрепа.
Китай може да е упражнил влиянието си върху Русия, за да се намеси, когато Путин обмисля ядрена ескалация.
"Имаме основание да смятаме, че Китай се е ангажирал с Русия и е казал: "Не отивайте там", каза той.
Блинкън каза, че САЩ са били "много загрижени", тъй като Путин изглежда обмислял ядрени оръжия.
"Дори вероятността да е от 5 до 15%, когато става дума за ядрени оръжия, нищо не е по-сериозно", каза той.
Блинкън също така твърди, че Китай може да се е намесил по подобен начин, след като САЩ предупредиха Пекин, че Путин планира да изстреля ядрено оръжие в космоса.
Страхът от ескалация на военните действия с ядрено въоръжена Русия е движещ фактор зад политиката на настоящата администрация на САЩ спрямо Украйна. При президента Джо Байдън Белият дом забави доставките на определени оръжия и отказа разрешение на Киев да нанесе дълбоки удари в руска територия, позовавайки се на "червените линии" на Путин.
Путин започна нов кръг на "дрънкане" с ядрено оръжие в края на ноември, след като Байдън позволи на Украйна да атакува някои руски цели с произведени в САЩ оръжия с голям обсег. Путин преразгледа ядрената доктрина на Русия, като разшири критериите, при които страната може да нанесе ядрен удар.
Въпреки тези стъпки източници от американското разузнаване заявиха, че рискът от руски ядрен удар не се е увеличил и остава малко вероятен.
Блинкън защити доклада на Байдън за Русия и Украйна, като каза, че Путин е претърпял "стратегическо поражение" и че НАТО е станал по-силен.
Китай и Русия винаги са се движили напред "ръка за ръка" по правилния път. Това заяви китайският президент Си Дзинпин на 31 декември. Той направи изявлението си месеци, след като двете страни постигнаха "стратегическо партньорство от нова ера" по ключови въпроси.
През май двамата лидери се споразумяха да задълбочат двустранните връзки и да си сътрудничат в области от взаимен интерес, като въпросите с Тайван, Украйна и общия им съперник Съединените щати.
В размяна на новогодишни поздрави с руския президент Владимир Путин Си похвали взаимното доверие и стратегическата координация между двете страни и изрази желанието си да поддържа близки отношения с Путин. Сътрудничеството между Китай и Русия в различни области ще продължи да води до нови възможности за развитие, добави Си.
Китайският президент беше приет в Кремъл като "скъп приятел" през 2023 г., след като получи безпрецедентен трети мандат на поста.