Китай и Европейският съюз трябва да се обединят в защитата на глобализацията и да се противопоставят на "едностранните актове на тормоз". Това заяви китайският резидент Си Дзинпин каза на испанския премиер Педро Санчес, съобщава "Ройтерс".

Думите му бяха ясен удар срещу търговските политики на президента на САЩ Доналд Тръмп.

В първото си публично изказване по въпроса, откакто Тръмп започна тарифната си офанзива миналата седмица, Си посочи, че не може да има "победители" в никоя търговска война и подчерта, че ЕС трябва да играе ключова роля в осигуряването на глобална икономическа стабилност.

На свой ред испанският премиер отбеляза, че Китай и Съединените щати трябва да проведат преговори, за да успокоят ситуацията, и призова за по-балансирани отношения между Пекин и ЕС, който има свои търговски проблеми с азиатската страна.

"Китай винаги е смятал ЕС за важен полюс в един многополюсен свят и е една от големите страни, които твърдо подкрепят единството и растежа на ЕС", изтъкна Си пред Санчес по време на разговорите им в Пекин.

Австралия отказа на Китай да се борят заедно срещу митата на САЩ

Австралия отказа на Китай да се борят заедно срещу митата на САЩ

Канбера ще продължи да диверсифицира търговията си

"Китай и ЕС трябва да изпълнят международните си отговорности, съвместно да защитят тенденцията на икономическа глобализация и международната търговска среда и заедно да се противопоставят на едностранните актове на тормоз", добави той.

В зашеметяващ обрат в сряда Тръмп обяви, че временно ще постави на пауза високите мита, които току-що беше наложил на десетки страни, включително на ЕС, но допълнително увеличи митата върху китайския внос до над 145%, което изостри конфронтацията между Вашингтон и Пекин.

Китай отвърна с налагането на мита от 125% върху вноса от САЩ.

В разговора си със Санчес Си говори за способността на Китай и ЕС - съответно втората и третата по големина икономика в света, да се противопоставят на митата на Тръмп.

"В търговската война няма победители", изтъкна той, без да споменава изрично Тръмп или Съединените щати, което накара испанския лидер да отвърна: "Търговските войни не са добри - светът има нужда Китай и САЩ да разговарят".

Визитата на Санчес в Пекин - третата за толкова много години, има за цел да изгради по-близки икономически и политически отношения с Китай на фона на глобалните последици от тарифната политика на Тръмп в опит Испания да се позиционира като събеседник между Китай и ЕС и да привлече повече китайски инвестиции.

Китай: САЩ използват митата като оръжие

Китай: САЩ използват митата като оръжие

Пекин не иска да е в конфликт с Вашингтон, но не се страхува

Испанските власти отхвърлиха предупреждението на САЩ, че сближаването с азиатската страна би означавало "прерязване на собственото ви гърло".

"Смятаме, че има възможности за задълбочаване на отношенията, но е важно Китай да покаже чувствителност към европейските искания за по-балансирани отношения", заяви Санчес, имайки предвид търговския дефицит на ЕС с Пекин, който миналата година надхвърли 300 милиона долара.

ЕС описва Китай като "партньор за сътрудничество, икономически конкурент и системен съперник".

По време на пресконференция в испанското посолство в Пекин Санчес посочи, че двете страни са подписали споразумения за науката, технологиите, образованието и филмовата индустрия, както и протоколи относно износа на свинско месо и череши.

Си заяви, че Испания и Китай трябва да използват потенциала за сътрудничество в нова енергия, високотехнологично производство и интелигентни градове.

Испания получава важни инвестиционни потоци от Китай, които са от голям интерес за ЕС, тъй като включват главно напреднали технологии - като батерии, електрически превозни средства и водород - в които Съюзът изостава от азиатската страна.

САЩ за ответните мита на Китай: Жалко, губят

САЩ за ответните мита на Китай: Жалко, губят

Вашингтон предупреди Пекин да не се опитва да девалвира валутата си