Китай критикува отказа на Европа да облекчи две дългогодишни търговски ограничения спрямо страната, наричайки ги „дискриминация". Коментарът на Пекин е изразен след срещата на високо равнище между Китай и ЕС, съобщи „Франс прес".

Китай многократно се опитва да потърси начини за прекратяване ембаргото за продажба на оръжия, наложено след демократичните протести през 1989 година.

Китай също иска да й бъде гарантиран пълен „статут на пазарна икономика", това ще помогне да се вдигне забраната за някои китайски износители и инвеститори.

Смятаме, че тези два въпроса са всъщност въплъщение на дискриминацията срещу Китай от европейска страна", каза Ху Чунянг, съветник от външното министерство, отговарящ за Европейските въпроси.

Двата въпроса отразяват липсата на доверие от европейска страна", изтъкна тя, допълвайки, че „ако европейската страна направи малка стъпка към разрешаване на тези два казуса, тогава ние можем да направим огромна крачка към подобряване на взаимното доверие".

В последните години Китай и Европа се сблъскаха по редица търговски въпроси, дори и след като Европа потърси помощ от Китай за преодоляване на дълговата криза.

Някои от неразрешените въпроси бяха повдигнати на третата годишна среща „Стратегически диалог ЕС-Китай", която се проведе тази седмица в Пекин. Въпреки това двете страни подчертаха в края на разговорите, че преговорите са преминали в добра атмосфера и са подпомогнали отношенията.

На Китай трябва да й бъде предоставен статут на пазарна икономика през 2016 година.
Миналата година китайският премиер Уен Жиабао призова европейските страни да покажат „приятелство" като гарантират статута по-рано.

Но някои европейски лидери са на мнение, че Китай не е подготвен затова, тъй като повечето компании са държавни и техните лидери са избирани от правителството.