Пекин се опасява, че японският министър-председател Фумио Кишида може да възприеме твърд подход към ръководеното от комунистите правителство на Китай, след като партията му спечели убедителна победа на изборите за горна камара на парламента в неделя, съобщава агенция "Киодо".

Освен това Пекин следи отблизо дали шокиращото убийство на бившия японски премиер Шиндзо Абе, смятан за твърд консерватор в Китай, ще мотивира Кишида да преразгледа пацифистката Конституция на страната, посочиха дипломатически източници.

Смята се, че китайският президент Си Дзинпин желае да избегне дипломатически спор с Япония, тъй като се стреми към заздравяване на влиянието си у дома, за да си подсигури трети мандат начело на управляващата комунистическа партия на предстоящия конгрес тази есен.

Пекин обвини Япония, че прекалява със спекулациите за военна заплаха от Китай

Пекин обвини Япония, че прекалява със спекулациите за военна заплаха от Китай

Япония наистина иска мир и стабилност в Източна Азия, тя трябва незабавно да спре да провокира конфронтация между големите сили

Тази година се навършват 50 години от възстановяването на дипломатическите отношения между Китай и Япония, което подтикна Си да се опита да подобри двустранните отношения в сътрудничество с правителството на Кишида.

Откакто Кишида встъпи в длъжност като премиер през октомври 2021 г., Пекин се надява, че Токио ще преследва добре балансирана дипломатическа стратегия спрямо него.

Източник от китайското правителство обаче смята, че Япония трябва да преразгледа своята политика към Китай, тъй като Кишида е започнал да обещава да следва "наследството" на Абе, който беше поел ангажимент да внесе поправки в пацифистката конституция на страната, написаната от САЩ след Втората световна война.

Япония нащрек заради китайска подводница край териториалните ѝ води

Япония нащрек заради китайска подводница край териториалните ѝ води

Напрежението в Тихия океан продължава

Изявленията на Абе по въпроси в областта на сигурността и ядрените оръжия в Източна Азия, а също и относно Тайван, който Китай смята за своя отцепническа провинция, която да бъде присъединена отново към континенталната част на страната със сила, често предизвикваха напрежение в отношенията между Пекин и Токио.

Отричайки японската инвазия в Китай, Абе си спечели "лоша репутация" в Пекин и други азиатски страни, нападнати от японските имперски сили преди и по време на Втората световна война.

67-годишният Абе, който стана най-дълго управлявалият министър-председател на Япония, беше прострелян смъртоносно, докато изнасяше реч в Нара.