Президентът на Китай Си Цзинпин обеща страната му да продължи да следва марксизма, докато най-голямата комунистическа партия в света се подготвя да отбележи 200-годишнината от рождението на Карл Маркс, съобщава "Франс прес".
Китай ще продължи да "държи високо великото знаме на марксизма", а партията завинаги ще остане "пазител и практик" на философията, подчерта Си Цзинпин по време на официално честване в китайския парламент в Пекин.
Марксизмът все още господства в Китай, въпреки че от десетилетия китайската икономика отбелязва невероятен растеж, движен от пропазарна политика, което го направи втората най-голяма икономика в света.
Учениците учат теориите на Маркс и Ленин в гимназиите, а държавните служители - дори журналистите в държавните медии - трябва да преминават задължителни курсове по марксистка теория, за да си гарантират повишения в службата.
Наследството на германския революционен философ продължава да предизвиква разногласия в много части на света, включително в собствената му страна.
Ала в Китай 200-годишнината от рождението на Маркс се разглежда като възможност за "възстановяване на теоретичната душа" на китайския народ, както с апломб обявява един от китайските печатни официози.
Суетнята около отбелязването на събитието в дните преди големия ден, който е утре (5 май), включва документален сериал на китайската държавна телевизия, озаглавен "Маркс е прав".
Пекин също така дари голяма бронзова статуя на философа на родния му град Трир в Западна Германия, където неговата работа остава спорна повече от четвърт век след падането на Берлинската стена.
Си Цзинпин призова днес партийните членове да си изградят навика да четат марксистки класици и да възприемат това като "начин на живот" и "духовно търсене".
Китай е най-голямата самоопределила се социалистическа страна в света след рухването на Съветския съюз, а държавни компании продължават да държат монопол в ключови икономически сектори.
Но в Китай живеят също така и над 370 милиардери, като само в САЩ те са повече, а разликата в богатството между градския елит и селската беднота се е увеличила през последните години.
Придобивките на капитализма - включително луксозни марки, които наводниха страната след реформирането и отварянето ѝ в края на 1970-те години, - накараха някои анализатори в миналото да предположат, че партията просто си е сложила марксизма като "брошка", но че практическите икономически проблеми са надцакали идеологията.
Си Цзинпин обаче отхвърли скептиците, изтъквайки, че "Китайската комунистическа партия е напълно коректна (в избора си) да напише марксизма на своето собствено знаме".
nikola-kasabov
на 06.05.2018 в 08:37:23 #12мале тоя пич Маркс се скъсал да живее 200 години
1abv1
на 04.05.2018 в 21:22:11 #11Китай доказа, че марксизма работи. Въпрос на интерпретация.
psp_11
на 04.05.2018 в 20:25:46 #10Some на 04.05.2018 в 17:35:23 #7 Пейчо, частна инициатива може да има само ... частник, тоест частната собственост а от там и частният интерес са абсолютно задължителни Няма как управител на обществена компания да има частна инициатива. =================== И корпорациите в САЩ нямат частна инициатива? corporation - a company or group of people authorized to act as a single entity (legally a person) and recognized as such in law.
hard_boiled.jds
на 04.05.2018 в 18:36:28 #9Нищо лошо няма в марксизма. Всъщност "Капиталът" е един много интересен труд. Проблемът е в тенденциозно погрешното му тълкуване с цел да обслужва интереси на управляващите върхушки от миналото. Проблемът е в ленинизЪма. Модерен Китай е смесица от идеологията на марксизма и пазарна икономика. Това е една от предпоставките да дръпнат толкова напред.
velikiat
на 04.05.2018 в 18:04:20 #8нашите марксисти защо искат българия в ядрото, еврозона
velikiat
на 04.05.2018 в 17:49:45 #7маркс разглежда паралелни два процеса примитивно натрупване и разширено производство, все едно видин със софия да се развиват синхронно, процесите са нелинейни и вътрешно противоречиви, ядрото мачка периферията
velikiat
на 04.05.2018 в 17:30:49 #6маркс е в петорката най известни наполеон, дарвин, маркс, виктория и бисмарк, троцки е най големия марксист в русия, а сталин, който го отменил най обичания ръководител на русия, маркс искал първия капитал да посвети на дарвин, в главата първо натрупване на капитал primitive accumulation, примитивен грабеж, ограждането в англия например, дрейк пирата домъкнал златото от западния бряг южна америка с половина на което заплатили държавните дългове а с другата построили капитализъм
velikiat
на 04.05.2018 в 17:07:24 #5маркс и основателя на филипс водят две сестри, капитализъм и марксизъм, в китай в свободните зони казват работен ден 16 часа с две почивки по 5 минути, във виетнам не член ка комунистическа партия не може да открие фирма, и в нея трябва да наема само роднини, за да не ги експлоатира а да се обичат
velikiat
на 04.05.2018 в 16:59:33 #4в трир върви изложба и очакват много интерес, маркс създал идеология, като наука за идеи не система идеи, първата идеология е консерватизма, втора либерализъм и последен марксизма, капитала излиза в 1867 когато на работниците разрешили да гласуват, leap in the dark в англия и там профсъюзите създават работническа партия а в франция работническата профсъюзи, както кенеди споделя, ако вестника му плащаше редовно нямаше да пише капитали, и дълес го изучава, и жак атали шеф на ецб, а и вцял свят по търсачките отчитат нараснал интерс маркс ленин сталин
Кастело Белведере
на 04.05.2018 в 16:35:32 #3Нищо против, нека си държат високо великото знаме на марксизма, да си го размахват и прочие. Само да е по-далеч от тука, че от размахването му цели 45г. още ни болят ръцете,а джобовете още са празни.
House MD
на 04.05.2018 в 16:32:19 #2А по какъв начин Кашел Мордохай е подпомогнал Априлско въстание?
psp_11
на 04.05.2018 в 16:25:09 #1Така и не разбрахте, че Китай комбинира планова икономика, като водеща, с частна инициатива от страна на управителите на фирмите..