Китайските власти одобриха изграждането на язовир в Южен Тибет, който се очаква да стане най-големият в света. Плановете на Пекин за изграждане на водноелектрическа централа в този регион отдавна са посрещнати с протести както от местните жители, които са заплашени от масово изселване, така и от съседна Индия, която може да бъде буквално лишена от вода заради проекта.

За това предупреждава Би Би Си.

Съседите на Китай смятат, че изграждането на нови водноелектрически централи в Южен Тибет е опит за установяване на пълен контрол над спорния регион и за придобиване на нов икономически натиск върху съседните държави.

Индия е обезпокоена от плановете за изграждане на язовири. Властите и експертите на страната посочват, че изграждането на водноелектрическата централа дава на Китай почти пълен контрол над реката, значителна част от която се намира на индийска територия.

Тибетското плато често е наричано "водната кула на Азия", тъй като именно от този регион водят началото си реките, които захранват страните от Южна Азия. Брахмапутра е една от най-големите реки в Южна Азия, влива се в Бенгалския залив, като образува обща делта с Ганг, с площ около 100 хил. кв. км. Брахмапутра в Индия тече през територията на щатите Асам и Аруначал Прадеш и е буквално " изхранващата" за местните жители.

Освен това изграждането на язовир на Брахмапутра в Тибет, според експертите, ще даде на Китай възможност да промени посоката на течението на реката. Тази перспектива изглежда още по-плашеща за Индия и Бангладеш, като се имат предвид дългосрочните и мащабни планове на Пекин за отклоняване на вода от юга към бедния на вода север на страната.

Експерти от базирания в Австралия Институт Лоуи вече отбелязаха, че контролът върху реките, които водят началото си от Тибетското плато, дава на Пекин възможност да контролира и икономиките на своите съседи, особено на Индия, с която Китай споделя много реки.

Скоро след като Китай обяви плановете си за изграждане на водноелектрическа централа на река Брахмапутра, индийските власти обявиха проекти за изграждане на няколко водноелектрически централи в долното течение на реката в щата Аруначал Прадеш. Според изявленията на индийските власти плановете имат за цел да "смекчат неблагоприятните въздействия" от изграждането на водноелектрически централи в Китай.

Районът е потенциално много привлекателен за изграждане на водноелектрически централи. Каньонът Ярлунг Цангпо е най-дълбокият каньон в света. Общият спад в дебита на реката тук е около 2000 метра - на разстояние само 50 километра.

В същото време обаче каньонът Ярлунг Цангпо всъщност се намира на пресечната точка на Индийската и Евразийската тектонична плоча. Поради това критиците на китайския проект обръщат внимание на факта, че предложеното място за изграждане на язовира се намира в изключително земетръсна зона, като силата на земетресенията в района достига 8,6 по скалата на Рихтер.

Експертите също така смятат, че изграждането на язовира в такъв тесен и дълбок пролом ще доведе до чести свлачища. А свлачищата и земетресенията са изключително опасни за самата конструкция на язовира. Срутването ѝ може да доведе до катастрофа и много жертви.

Природозащитниците от своя страна са загрижени за въздействието на водноелектрическата централа върху околната среда.

Пекин планира да построи язовир в долното течение на река Брахмапутра (река Цангпо в Китай), един от най-големите водни пътища в Южна Азия. Резервоарът на новата водноелектрическа централа ще запълни дефилето Ярлунг Цангпо, през което тече реката.

Пекин за първи път обяви проекта в края на 2020 г. Според китайските власти новата ВЕЦ ще произвежда три пъти повече електроенергия, отколкото от ВЕЦ "Три ждрела", построена на река Яндзъ. Досега ВЕЦ "Три ждрела" остава най-мощната водноелектрическа централа в света.

В китайските държавни медии се говори за изграждането на ВЕЦ на река Брахмапутра като за "безопасен проект, който поставя на първо място защитата на екологичното благосъстояние на Китай". Китайските власти твърдят, че чрез изграждането на мощна водноелектрическа централа в региона страната ще може значително да намали емисиите на въглероден диоксид и същевременно да подобри условията на живот на местното население.

Експерти, организации за защита на правата на човека и природозащитници обаче са загрижени за възможните отрицателни последици от проекта. Те се опасяват, че отрицателното въздействие на изграждането на ВЕЦ върху околната среда и хората, живеещи в регионите, където тече река Брахмапутра, може да надхвърли значително всички предполагаеми "ползи" от проекта.

Изграждането на водноелектрическа централа в Тибет ще наложи преселването на голям брой местни жители - вероятно над един милион души ще бъдат разселени в резултат на проекта.

Китай строи най-големият язовир в света в Тибет

Китай строи най-големият язовир в света в Тибет

Язовирът ще може да произвежда 300 милиарда киловатчаса електроенергия годишно

Освен това изграждането на язовир в този регион може значително да промени съществуващия ландшафт, което от своя страна ще доведе до унищожаването на редица екосистеми, а в най-добрия случай - те ще бъдат значително засегнати. Природозащитниците отбелязват, че този конкретен район, в който се планира изграждането на водноелектрическата централа, е особено разнообразен и богат на екосистеми - в сравнение с други райони на Тибетското плато.

Китай вече е построил няколко водноелектрически централи в Тибет след анексирането на областта в началото на 50-те години на ХХ в. По-рано правозащитници и тибетски активисти заявиха пред Би Би Си, че изграждането на новата водноелектрическа централа е ново доказателство за експлоатацията на тибетците и техните земи от страна на Пекин.