Китай одобри изграждането на най-големият язовир в света, от който ще се произвежда електрическа енергия. Той ще се намира в Тибетското плато, в долното течение на река Ярлунг Цангпо, съобщава Ройтерс.

Язовирът ще може да произвежда 300 милиарда киловатчаса електроенергия годишно, според Power Construction Corp of China. Това би утроило проектния капацитет от 88,2 милиарда kWh на язовира "Трите клисури".

Проектът ще изиграе основна роля за постигане на целите на Китай за въглеродни емисии и въглеродна неутралност, ще стимулира свързани индустрии като инженерство и ще създаде работни места в Тибет.

Част от река Ярлунг Цангпо предлага огромен хидроенергиен потенциал, както и ще изправи инженерите пред уникални предизвикателства. Разходите за изграждане на язовира се очаква да засенчат язовира Три клисури, който струваше 254,2 милиарда юана (34,83 ​​милиарда долара). Властите в Пекин не посочват колко хора ще бъдат разселени заради хидропроекта и как той ще повлияе на местната екосистема.

Индия и Бангладеш изразиха загриженост относно язовира, защото проектът потенциално променя не само местната екология, но и потока и течението на реката. Ярлунг Цангпо се превръща в река Брахмапутра, когато напуска Тибет и тече на юг в индийските щати Аруначал Прадеш и Асам и накрая в Бангладеш.

Китай вече е започнал производството на водноелектрическа енергия в горното течение на Ярлунг Цангпо, която тече от запад на изток от Тибет.