Тайванската армия изпрати свои сили да наблюдават китайска военна формация, водена от самолетоносача "Шандон", докато прекосява Тайванския проток, съобщава "Ройтерс".

Морските маневри идват в момент, когато Пекин продължава да упражнява натиск върху острова преди президентските и парламентарните избори там през следващия месец.

"Шандон", пуснат в експлоатация през 2019 г., за последно премина през чувствителния проток в началото на ноември.

Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че формацията е плавала на юг през пролива, но се е придържала към западната страна на средната линия на водния път - китайската страна на неофициалната бариера между двете държави.

Китай твърди, че Тайванският проток не е международен воден път и че само той има суверенитет там - нещо, което се оспорва както от Тайван, така и от Съединените щати.

Китайските служби задействат плана си за намеса в изборите в Тайван

Китайските служби задействат плана си за намеса в изборите в Тайван

Това твърди тайванското разузнаване

От тайванското военно министерство посочиха, че са изпратили "подходящи" сили, за да наблюдават формацията.

"Сигурността и просперитетът на Индо-тихоокеанския регион са тясно свързани с глобалното развитие и стабилност и са задължения и отговорности, които всички страни в региона трябва да споделят", подчертаха от ведомството.

Армията на Тайван ще се "готви за война, без да иска война", ще засили способностите си за самоотбрана и ще отговори на регионалните заплахи, увериха те.

Китай отворен към възможности за мирно обединение с Тайван

Китай отворен към възможности за мирно обединение с Тайван

Независимостта на острова означава война

През последните четири години Тайван многократно се оплаква от засилена китайска военна активност в близост до територията си, включително изтребители и дронове, пресичащи средната линия на пролива.

Миналата седмица Тайпе съобщи за рядка нощна мисия на китайските военновъздушни сили над протока.

Тайван е в повишена готовност за китайски действия - както военни, така и политически, преди изборите. Според Тайпе Пекин иска да се намеси в гласуването, за да накара избирателите да изберат кандидатите, които предпочита самият Китай.