Държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън се срещна с ръководителя на Висшия съвет на Въоръжените сили на Египет генерал-фелдмаршал Мохамед Хюсеин Тантави на втория ден от визитата й в страната, съобщи БиБиСи.
В събота Клинтън дискутира политическия преход в страната с новоизбрания президент Мохамед Морси и подчерта нуждата от защита правата на всички египтяни, съобщават от американското правителство.
Морси и военните са в конфликт заради разпускането на парламента.
Висшият съвет на Въоръжените сили затвори парламента, доминиран от съюзниците на Морси - ислямистите - преди официално да се закълне миналият месец.
Съветът също гласува за ограничаване властта на първия свободно избран президент на страната.
Миналата седмица Морси и Партията на свободата и справедливостта на „Мюсюлманско братство" се опитаха да възобновят работата на парламента с указ. Върховният Конституционен съвет съобщи, че разпускането е крайно решение.
Тантави и Висшият съвет поеха властта в страната след свалянето на президента Хосни Мубарак през февруари миналата година.
Клинтън е разговаряла с Тантави повече от час.
Официален представител от американския Държавен департамент заяви, че те са дискутирали политическия преход и съществуващия диалог между Висшия съвет и президента Морси.
„Секретарят подчерта важността за защита правата на всички египтяни, включително жени и малцинства", заявяват от Държавния департамент
Тантави е повдигнал въпроса за икономическите нужди на Египет, също така са дискутирали американските планове за подпомагане.
След срещата си с Тантави и други лидери Клинтън по план трябва да посети Александрия, след което ще лети за Израел.
Pierre
на 15.07.2012 в 23:19:37 #4Лелеее, това Хилари ли е? Прилича на Крюела де Вил , ужас
Юлиан-3
на 15.07.2012 в 21:41:43 #3Тантави е корав пич.....на мен ако ми се ухили тая госпожа, ще прибегна до института на неизбежна отбрана.....

RSA
на 15.07.2012 в 17:04:01 #2Журналята, защо не пишете как е посрещната Килари от египетският народ? И изобщо какво и влиза в работата да се бърка в управлението на суверена държава?
RSA
на 15.07.2012 в 17:03:25 #1Журналята, защо не пишете как е посрещната Килари от египетският народ? И изобщо какво и влиза в работата да се бърка в управлението на суверена държава?