Неспособността на руските власти да започнат реални съдебни процеси срещу убийците на журналисти дискредитира призивите и обещанията за борба с корупцията в Русия.

Това заяви държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън. Изявлението й идва в деня, в който бе отбелязана годишнина от убийството на журналистката Ана Политковска и само седмица преди първото официалното посещение на Клинтън в Москва.

По думите на държавният секретар фактът че от 2000 година в Русия са убити 18 журналисти е шокиращ, а само в един случай убийците разследването е стигнало до присъда.

В изявлението си Хилъри Клънтън обръща особено внимание на три случая: неразкритото убийство на Ана Политковска от 7 октомври 2006 година, убийството на Пол Хлебников, редакторът на руското издание на Forbes, от 9 юли 2004 година

Подчертава се и последният случай на похищението и разстрела на правозащитничката и журналистката Наталия Естемирова в Грозни от юли месец тази година.

"До този момент никой не е привлечен като отговорен по това дело, както и по други дела, които касаят престъпления срещу руски журналисти", посочва Хилъри Клънтън.

Планирано е Хилъри Клинтън да пристигне в Москва на 13 октомври и визата й да продължи два дни. Предвидени са преговори с външния министър Сергей Лавров, а възможна е и среща с Дмитрий Медведев.

По думите на заместника й Филип Кроули по време на срещите ще бъдат обсъдени темите за правата на човека, ядрената програма на Иран и Северна Корея, а също и пътят на съкращаването на ядрените сили на Русия и САЩ.

Неразкритите убийства могат да усложнят процеса на нормализация на отношенията между Русия и САЩ, които отбелязаха затопляне след встъпването в длъжност на новата администрация на президента Барак Обама.

„Американските политици може и да се стремят към по-добри отношения с русия, но за това е твърде сложно да се говори, докато там съществува култура на безнаказаност", посочва експерт от Центъра за стратегически и международни изследвания.

Той допълва, че не веднъж преди това американските власти в миналото са правили критични изявления за правата на човека в Русия малко преди държавни ръководители на се отправят на визити в Москва. Въпреки това самите разговори в Кремъл минават в дружелюбна атмосфера.