Конституционният съд на Република Молдова потвърди резултатите от конституционния референдум, проведен на 20 октомври 2024 г., с цел изменение на Конституцията за улесняване на присъединяването на страната към Европейския съюз, съобщи молдовският портал Noi.
Според съда, от общо 3 020 814 избиратели в списъците, 50,72% са участвали в гласуването, което представлява над една трета от гласоподавателите. Въпреки това, двама от магистратите, Серджиу Цуркан и Владимир Цуркан, гласуваха против утвърждаването на резултатите.
Според данни на Централната избирателна комисия, от валидно подадените 1 488 874 гласа, 749 719 избиратели са подкрепили предложението с "ДА", а 739 155 са гласували с "НЕ".
Много молдовци и експерти поставят под въпрос легитимността на референдума, заявявайки, че той не може да служи като правно основание за промяна на Конституцията. Според юриста Валериу Осталеп, Конституционният съд на Молдова няма законно правомощие да признае резултата от референдума, тъй като през април съдът е разрешил само преглед на Конституцията, а не изменение. Осталеп подчерта, че е било нарушено правното и процедурното изискване за изменение, което изисква около милион и половина гласове "за".
Резултатите от референдума предизвикаха остри реакции, като анализатори и общественици подчертават, че въпреки подкрепата за евроинтеграция, много молдовци са скептични към "проевропейските" управляващи в страната.
В неделя в Молдова предстои втори тур на президентските избори в страната, като на него настоящият президент Мая Санду, която стои на твърди проевропейски позиции, ще се състезава срещу считания за просруски кандидат - бившия главен прокурор на страната - Александър Стояногло, който е етнически гагауз. В тази автономна област на Молдова има силна проруска подкрепа и баканът (лидерът на областта) Евгения Гуцул е обвинявана във връзки с Москва.
На първия тур Мая Санду събра 42,3%, а Александър Стояногло - 26%. Кметът на град Балци - Ренато Усатий получи 13,8%, следван от други кандидати.