Кралят на Великобритания Чарлз III приветства "смелия" ход на Германия да предостави военна подкрепа на Украйна, докато говори за британско-германските връзки в историческо обръщение пред Бундестага, пише европейската редакция на "Политико"
Чарлз, по време на първото си задгранично пътуване като монарх на Обединеното кралство, каза пред депутатите, че Германия и Обединеното кралство са "поели важна лидерска роля" след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Той заяви, че Берлин е "отговорил смело и е взел решения, които биха били невъобразими в миналото", като вероятно кимване към Zeitenwende или големия обрат на страната в отбранителната й политика след Втората световна война.
"Решението на Германия да предостави военна подкрепа на Украйна... е изключително смело, важно и добре дошло", каза той в реч, в която редуваше немски и английски език.
Посещението на Чарлз се разглежда като част от по-широко пренастройване на британската външна политика след Брекзит.
Обръщайки се към монарха, Бербел Бас, председател на Бундестага, каза, че двете страни "са и ще останат близки съюзници и доверени партньори" дори след излизането на Великобритания от ЕС, подчертавайки, че те остават свързани чрез "взаимно очарование", както и чрез пътувания и търговски връзки и двете страни "застават заедно за ред, основан на правила" след нахлуването в Украйна.
Чарлз също използва обръщението си, за да се върне към любимата си тема - изменението на климата. Въпреки че той се придържа към общите неща, коментарите му идват на фона на интензивен дебат в Германия, дом на големите производители на автомобили, относно прехода от изкопаеми горива.
"Днес Обединеното кралство и Германия са двата най-големи европейски производители на енергия от офшорна вятърна енергия... И двете ни страни ускоряват разширяването на нашите водородни икономики, горивото, което може да трансформира нашето бъдеще", каза кралят.
"Тези иновации са жизненоважни в борбата с екзистенциалното предизвикателство на изменението на климата и глобалното затопляне, пред които сме изправени всички", добави той.
Мартин Ширдеван, съпредседател на Германската лява партия, разкритикува речта му преди време.
"Не е подходящо най-висшият демократичен орган да се прекланя пред монарх", каза Ширдеван пред ДПА. "Също така намирам за странно, че във времена на инфлация и бързо нарастваща бедност Бундестагът си позволява да бъде записан в биографията на някой, който буквално е роден със златна лъжица в устата."
Критиките на заместника на Ширдеван Атеш Гюрпинар бяха още по-остри.
"Смятам, че е абсурдно крал да говори в Бундестага. ... (тъй като) монархиите са основно диктатури с повече историческа роля", каза Гюрпинар пред вестник Augsburger Allgemeine. Гюрпинар обяви, че ще пропусне речта.