Колкото по-строги са санкциите, наложени на Русия от Европа, толкова по-болезнен ще бъде откатът за икономиките на самата Европа, тъй като Русия е развила устойчивост към подобни "незаконни" санкции. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс".

Руската инвазия в Украйна през 2022 г. предизвика вълна от западни санкции срещу Москва и тя е най-санкционираната голяма икономика в света.

Западът изрази надежда санкциите му да принудят президента Владимир Путин да търси мир в Украйна и въпреки че руската икономика се сви през 2022 г., тя нараства през 2023 и 2024 г. с по-бързи темпове от тези на Европейския съюз.

Лидерите от ЕС само удължиха старите санкции срещу Русия

Лидерите от ЕС само удължиха старите санкции срещу Русия

Брюксел продължавал работата по 18-ия пакет

На 10 юни Европейската комисия предложи нов кръг санкции срещу Русия, насочени към енергийните приходи на Москва, нейните банки и военната ѝ промишленост, въпреки че досега Съединените щати отказват да затегнат своите наказателни мерки.

На въпрос относно изказванията на западноевропейски лидери, включително френския президент Еманюел Макрон, че затягането на санкциите ще принуди Москва да преговаря за прекратяване на войната, Кремъл заяви, че само логиката и аргументите могат да принудят Русия да преговаря.

"Колкото по-сериозен е пакетът санкции, който, повтарям, считаме за незаконен, толкова по-сериозен ще бъде откатът в рамото. Това е нож с две остриета", изтъкна Песков.

Той заяви, че не се съмнява, че ЕС ще наложи допълнителни санкции, но че Русия е развила "устойчивост" срещу такива мерки.

Президентът Владимир Путин в петък заяви, че всякакви допълнителни санкции на ЕС срещу Русия просто ще навредят повече на Европа - и посочи, че руската икономика е нараснала с 4,3% през 2024 г. в сравнение с растежа на еврозоната в размер на 0,9%.

Унгария и Словакия блокираха новите санкции на ЕС срещу Русия

Унгария и Словакия блокираха новите санкции на ЕС срещу Русия

Заради плановете на ЕС за постепенно премахване на вноса на руска енергия