Москва оповести, че ще признае изборите, организирани от сепаратистите в Донецк и Луганск. С това тя бетонира разпокъсването на Украйна. И отваря вратата към нова Студена война, твърди Инго Мантойфел в коментар за Дойче веле.
Русия навярно ще се окаже единствената страна в света, която ще признае така наречените избори на 2 ноември, организирани от сепаратистите в Донецк и Луганск. По този начин Москва не просто ще легитимира новата политическа конструкция - тя ще направи нещо много по-опасно.
На първо време можем да очакваме, че Русия ще поеме снабдяването на тези области, които се разбунтуваха срещу Киев, и ще помогне на хората, измъчени от насилието и войната, да изкарат някак зимата. От чисто човешка гледна точка това, разбира се, е прекрасно. Нека обаче в същото време не забравяме, че тъкмо руската политика носи главната вина за бойните действия, които се водиха в този регион.
Под диктовката на Москва
Чрез изборите в самопровъзгласилите се републики в Донецк и Луганск сепаратистите искат да заздравят властта си, наложена с оръжие. Целта им е да легитимират откъсването от Киев и да утвърдят собствените си позиции в преговорите както с украинското правителство, така и с ЕС и САЩ. Така под диктовката на Москва в Източна Украйна възниква нов „замразен конфликт" по подобие на другите в постсъветското пространство: Приднестровието, Абхазия, Южна Осетия и Нагорни Карабах.
За руската политика тези замразени конфликти са познат терен - и са добре дошли. Защото чрез създадените там марионетни структури тя може умело да защитава интересите си в съответния регион. И още нещо: тлеещите териториални конфликти допълнително дестабилизират държавите, заплашени от разпокъсване. А чрез своята политика на моркова и камшика Москва въздейства върху обществените настроения в тези държави и направлява тяхната вътрешна политика. Молдовците и грузинците вече доста са се напатили от тази схема.
Киев е безпомощен
В момента украинското ръководство не е в състояние да реагира адекватно на тази агресивна политика. През пролетта Киев беше принуден без бой да се откаже от Крим. По-късно украинското правителство се опита с военна сила да спре отцепването на Донецк и Луганск, но претърпя тежки поражения и в крайна сметка - провал. Така в споразумението за примирие от Минск украинският президент Порошенко беше принуден фактически да признае статуквото в Източна Украйна.
Принуди го не само военната слабост на неговата държава - Украйна е изправена пред огромни политически, икономически и финансови предизвикателства. На Киев му трябват милиарди, за да изпълни ангажиментите си по постигнатото временно уреждане на газовия спор с Русия. В този смисъл Крим и Източна Украйна са само два от многобройните проблеми на днешното украинско ръководство.
Нова надпревара във въоръжаването?
Както Украйна, така и ЕС и САЩ няма да признаят изборите в самообявилите се републики в Донецк и Луганск. В същото време те са принудени да се съобразяват с фактическото положение в тези региони. Едно нещо обаче няма да стане, независимо от надеждите на Русия. За разлика от случилото се след Грузинската война през 2008 година, този път Западът няма просто да си затвори очите и да продължи със следващата точка от дневния ред.
Защото украинската криза и подходът на Кремъл в този конфликт откриха съвсем нова епоха в европейската политика по сигурността. Досега с Русия се поддържаха партньорски отношения, занапред в центъра на вниманието отново ще бъде въпросът: Как да се предпазим от руската опасност? Първата стъпка ще бъде целенасоченото укрепване на отбранителните капацитети на държавите от НАТО. Случаят с неоповестените ята руски изтребители над Северно и над Балтийско море засили още повече убеждението, че тази стъпка е неизбежна. И затова е твърде вероятно да се намираме в навечерието на нова надпревара във въоръжаването.
Пак Студена война?
Доверието си отиде, сега на дневен ред е недоверието. Вместо широко сътрудничество между Европа и Русия, занапред ще наблюдаваме някаква смесица от санкции и ограничени до минимум взаимни действия. Контактите ще бъдат редуцирани във всички направления: в търговията, в науката, в космическите изследвания, в международната политика. Ястребите и от едната, и от другата страна ще настояват тъкмо за това.
В крайна сметка нещата опират до това да се предотврати нова Студена война. Защото опасността е налице. Днешното разпокъсване на Украйна, наложено от Русия, напомня на разделянето на Германия в началото на първата Студена война. А именно то беше в дъното на тогавашния сблъсък между Изтока и Запада.
Трезвият глас
на 01.11.2014 в 23:13:21 #11Опълченците изгониха „Шел“ от Източна Украйна Енергийната компания, която получи щедър договор за добив на шистов газ в Източна Украйна, обяви, че се оттегля Британско-холандската компания Шел спря добива на шистов газ в източна Украйна, съобщи представителка на компанията. Споразумението за срок от 50 години за добив на шистов газ беше подписано през януари миналата година след свалянето на Виктор Янукович, който отказваше да предостави договр на енергийните компании с намалени ставки, както самата Виктория Нуланд призна, че е „изискала“ на среща с украинския президент няколко месеца преди свалянето му. Припомняме, че в Източна Украйна се намират най-богатите находища от шистов газ в Европа. „Американския бизнес се стреми да увеличи присъствието си в Украйна“, заяви Нуланд, цитирана от ИТАР-ТАСС. В превод това означава, че американските корпорации ясно очертават, това което „им се полага“ – както пред преките конкуренти, така и пред останалите на опашката за плюскане на голямото украинско пиршество, чието марионентно правителство ще съдейства да се осъществи. Първият голям победител бе един от четирите „енергийни вампири“ – „Шел“. Временното правителство на Яценюк направи щедър подарък на енергийния монополист. Виктор Янукович отказваше да намали концесионните такси и Украйна трябваше да получава около 57 млн.евро годишно, временното правителство обаче намали ставките в сектора с цели 99%. Малко преди това Яценюк беше на визита в САЩ, където американския президент го посъветва да намали ставките, защото това било единствения начин да привлече и заинтригува западните инвеститори. На 13 май 2014 пък синът на американския вице-президент Джо Байдън, Р. Хънтър Байдън, пък беше назначен в борда на директорите на най-голямата частна украинска газова компания.
IvanoV
на 01.11.2014 в 08:45:32 #10Тъкмо се бях засилил да коментирам и прочетох "дойче веле"...ентусиазмът ми се стопи! Тия са по-зле от "Работническо дело"...значи правиш фашистки преврат, искаш да разположиш натовски войски в Крим, а когато се защитаваш разпалваш студена война?!?
bah
на 01.11.2014 в 04:28:11 #9Нова студена война няма да има.Народите масово обедняха средната класа е на изчезване на умните им дреме на дедовия какво мислят олигарсите,защото и една стинка няма да дадат за нови студени идеи.Всяка рускиня и всеки втори колхозник мечтае за Америка,както и всеки втори американец вече не е балък и си прави сметката
sim_e_on
на 01.11.2014 в 02:06:37 #8Аре нема нужда да четем напъните на пейрола на цру
american bum
на 01.11.2014 в 01:23:29 #7Москва оповести, че ще признае изборите, организирани от сепаратистите в Донецк и Луганск. С това тя бетонира разпокъсването на Украйна. И отваря вратата към нова Студена война, твърди Инго Мантойфел в коментар за Дойче веле. То само името на журналиста като види човек - Мантойфел (Човекдявол) и за коя агенция работи и няма нужда да продължава да чете
Stelian
на 31.10.2014 в 23:47:00 #6А може би тъкмо нова Студена война е необходима.. Лошо няма! Нека "великият" прост руски народ да тъне в глад и безхаберие още 50 год...па да видим - следващите поколения ще осъзнаят ли , че живеят в 21 век и че животът не се заключава в това да викат колко велик е другаря Путин и другаря Сталин.... Или ще поемат традицията на бащите си-алкохолици - да се кланят на олигарси и да се тупат по въшлясалите си гърди - колко много танка имат...
Mitsubishi
на 31.10.2014 в 22:34:23 #5Всеки се гаври с пияните коухозници. Направо ватенките има се скъсаха от гавра...
МAЙOPA
на 31.10.2014 в 22:05:45 #4Разчитай на мен ШибанНарод! Обичам да наритвам панелни русофилистични задници! Всъщност обичам всякакви задници,особено мъжките! ФАКТ!
psp_11
на 31.10.2014 в 22:03:07 #3Нека обаче в същото време не забравяме, че тъкмо руската политика носи главната вина за бойните действия, които се водиха в този регион. ----- Как да забравим, като не се случило...
гошо търсенето
на 31.10.2014 в 22:01:31 #2много добър и стегнат анализ , и за Крим , Донбас и за газта и Украйна и тн... само това не го разбрах : ".....В крайна сметка нещата опират до това да се предотврати нова Студена война...." според мене тя е факт....
gitscheto
на 31.10.2014 в 21:22:25 #1Простака си е простак,дори да го нашибаш хубаво,пак си остава простак.