Кремъл заяви в сряда, че е твърде рано да се коментира подробно "плана за победа" на украинския президент Володимир Зеленски, но Киев трябва да "изтрезнее" и да осъзнае безсмислието на политиките, които следва, предава "Ройтерс".
Зеленски представи в сряда своя "план за победа" от пет точки, който според него призовава за безусловна покана за Киев да се присъедини към НАТО и пакет за стратегическо неядрено възпиране за Украйна, наред с други неща.
Обръщайки се към парламента, украинският лидер каза, че е възможно да се прекрати конфликтът с Русия не по-късно от следващата година, ако неговият план бъде изпълнен сега.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че украинският план вероятно е "камуфлажен" план на САЩ, който според него е за използване на Киев за борба срещу Русия "до последния украинец".
"Но там може да има различен план, който може да бъде наистина мирен, ако режимът в Киев осъзнае безсмислието на политиката, която следва, и осъзнае необходимостта от изтрезняване и осъзнаване на причините, довели до този конфликт, ", каза Песков.
Русия остава твърдо против присъединяването на Украйна към НАТО.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова също коментира речта на Зеленски във Върховната Рада, в която той представи своя "план за победа".
За разлика от Песков, Захарова на брифинг за пресата анализира точка по точка плана на Зеленски.
"Следващата точка е укрепването на украинската отбрана. Зеленски ще постигне това, както каза, с целенасочени операции на определени места. Защо се срамувахте да посочите точно тези места? Как иска да постигне това? Чрез нанасяне на щети на руската авиация заедно с партньори. Тоест тласка НАТО към директен конфликт с нашата страна и отново настоява да получи разрешение за използване на далекобойни оръжия на руска територия, разбирайки напълно, поне тези, които са му писали тези песнопения, са разбрали до какво ще доведе това, защото съответните изявления на руското ръководство бяха направени буквално преди седмица".
spqr7
на 16.10.2024 в 21:25:00 #20Когато си тъп, го удряш на обиди. А всъщност изобщо не знаеш с кой говориш. Това са глупавите хора, разчитащи на интернет анонимността .
spqr7
на 16.10.2024 в 21:22:13 #19"user avatar 61446 Следвай ВълкСчадъР на 16.10.2024 в 21:09:56#20 ---> Обикновеният руснак, точно като обикновения българин, няма паричен ресурс да отиде на море в Турция. <--- Ясно Ти си от социално слабите Нямам повече какво да кажа" Сигурен бях, че Чадърчо, като няма какво да отговори на критиките към абсолютните си малоумни форумни изказвания и чисти простотии, ще го удари на лични забележки. Обиждаме, защото не можем да си защитим мнението с логика и факти!
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 21:09:56 #18---> Обикновеният руснак, точно като обикновения българин, няма паричен ресурс да отиде на море в Турция. <--- Ясно Ти си от социално слабите Нямам повече какво да кажа ПП международната конюнктура е пак в евро или долари, интересно що не ев рубли
spqr7
на 16.10.2024 в 20:52:22 #17"Нали доларите не били важни ?" Не са важни, за международните проекти между приятелски държави. Там се правят дългосрочни договори, свързани с международната конюктура на дадена външна валута, като долара или евро, но това няма никакво значение за вътрешното потребление на стоки, несвързано с външен внос, каквото е в Русия в момента.
spqr7
на 16.10.2024 в 20:48:51 #16"А обикновения руснак като ходи на пазар/море в Турция и той ли със суровини плаща "" Обикновеният руснак, точно като обикновения българин, няма паричен ресурс да отиде на море в Турция. Там ходят малък процент от сравнително богатите хора. Точно както в България. Пак ръсиш глупости.
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 20:46:45 #15От приятелските държави защо купуваш с долари а не със суровини ... или поне с рубли ? Нали доларите не били важни ? Омотка се кът пиян казак и сам не знаеш какви ги дрънкаш вече
spqr7
на 16.10.2024 в 20:43:19 #14"Даваш суровини - получаваш суровини После ко праим с получените суровини ? Лекарствата за които продират света че не им продават, и тях ли със суровини плащат А обикновения руснак като ходи на пазар/море в Турция и той ли със суровини плаща " Чадърчо, ептен се оплете. Даваш суровини - част от тях са заплатени от други суровини, други са за важните за теб американски долари. С тях купуваш от приятелските държави каквото малко ти е нужно - да речем лекарства някакви, които уж в Русия не се произвеждат! И какво не работи в системата досега, че нещо чакаш да се случи генерално?
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 20:37:29 #13Доко който първо беше с женски ник ли Къде пред вас има терминал бе швестър
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 20:36:44 #12Даваш суровини - получаваш суровини После ко праим с получените суровини ? Лекарствата за които продират света че не им продават, и тях ли със суровини плащат А обикновения руснак като ходи на пазар/море в Турция и той ли със суровини плаща Банките заемите със суровини ли ги дават Не, не е верно какви пишат тук
spqr7
на 16.10.2024 в 20:33:32 #11"Между другото, за седмица на терминала (на 2 мили от нас е) дойдоха, ратовариха и си тръгнаха 10 руски танкера. Те японците са много глупави явно, че продължават да купуват нефт и газ от руснаците (Южен Сахалин-2 e на 200-230 мили)."
ddoko-doko
на 16.10.2024 в 20:29:51 #10spqr7, тоя на монитора казва компютър, ти си започнал да го запознаваш с основите на макроикономиката и финансовите процеси. Все едно да дадеш на ескимос пишеща машина. Между другото, за седмица на терминала (на 2 мили от нас е) дойдоха, ратовариха и си тръгнаха 10 руски танкера. Те японците са много глупави явно, че продължават да купуват нефт и газ от руснаците (Южен Сахалин-2 e на 200-230 мили)...
petar-grigorov-yhpyiXCB
на 16.10.2024 в 20:19:52 #9Изпедерастял алкохолик си Песков!! Да пукнеш скоро гад мизерна!!!!
spqr7
на 16.10.2024 в 20:12:59 #8Така и някога преди 89-та година ние получавахме какво ли не военно оборудване от СССР основно в замяна на консерви и други неща. Що си мислиш, че нещо е различно в момента там и има някакво значение американският долар?
spqr7
на 16.10.2024 в 20:10:11 #7Чадърчо, търговията с Китай или Индия е на съвсем друго ниво - има си разменен принцип. Даваш суровини, получаваш други неща, които си договорил за тях. Тези валутни курсове са за баламурниците, като теб. Сам погледни колко години дрънкаш празни приказки и как войната си върви и руснаците печелят, без значение колко е курса на рублата.
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 20:01:29 #6А спрямо Юана погледна ли какъв е КУРса ? А спрямо рупиите ? Или и китайци и индийци " купуват" от най голямата страна в рубли за които те си определяли КУРса
spqr7
на 16.10.2024 в 20:00:24 #5Затова и руснаците извъртяха хитрия номер да искат плащане в рубли за своите енергоресурси - имаш нужда от тяхна стока, ми купи си рубли с долари, евро, но по цена на руската банка. Ако не ти изнася, да го духаш. Нищо няма да получиш и ще го купиш през куп посредници, оскъпено жестоко.
spqr7
на 16.10.2024 в 19:45:27 #4"Ще видим га рублата стане 200 за $ кой пак ще е виновен" Чадърчо, стана вече смешен с твоите прогнози. От години ги дрънкаш тези глупости за спада на рублата, а не можеш да разбереш, че всъщност това няма никакво значение. Спада на дадена парична единица спрямо чужда такава има значение, ако внасяш нещо от чужбина на цената, която са ти определили за тяхната валута. Да, ама тук има следния проблем, който ти с елементарният си мозък не можеш да схванеш изобщо, като пълен ид.иот - Русия не внася почти нищо за американска валута! А прави точно обратното - изнася жестоко и всички купуват. Съответно както руснаците определят цените, дори и в чужда валута, всичко плаща. И затова няма как разни циркови финансови номера на САЩ да прецакат рублата. А и да успеят да я вдигнат, това не пречи нищо на обикновенният руснак, който си купува неща, произведени в собствената си държава. Не знам колко трябва да си прост да си мислиш, че най-богата на суровини държава й дреме кой се опитва да й прецака стойността на паричните единици, след като цял свят е зависим от износа й.
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 18:59:57 #3Ще видим га рублата стане 200 за $ кой пак ще е виновен
ВълкСчадъР
на 16.10.2024 в 18:59:36 #2Руската рубла поевтинява и е напът да достигне 100 рубли за долар, но този път властите изглежда ще я оставят да стигне цена, която иначе би провокирала силна държавна намеса. Слабата рубла сега не е причина за тревога и ще е от полза на държавния бюджет на фона на плановете за увеличаване на разходите догодина, съобщават двама души, запознати с въпроса, пред Bloomberg. Властите са склонни да оставят рублата да стигне 100 за долар, коментират още източниците, пожелали анонимност. Руската централна банка разчита на междубанкови трансакции, за да изчисли валутния курс на рублата, след като Московската фондова борса спря търговията с евро и долари заради санкциите на САЩ от юни. Ограниченията засилиха вече съществуващия недостиг на валута и според данни на централната банка рублата сега е с около 9% по-слаба спрямо последния ден на търговия с долари и евро. „В настоящата ситуация 100 рубли за долар не е толкова страшно, въпреки че има определен инфлационен ефект“, коментира Олег Вюгин, бивш представител на Руската централна банка. Правителствената пресслужба, както и тази на регулатора, не са отговорили незабавно на запитване за коментар. За същия период рублата е поевтиняла и спрямо китайския юан, който се превърна в основната алтернатива на т. нар. от Кремъл „токсични“ валути на неприятелски страни. Руската валута е поевтиняла с 11% спрямо юана на московската борса до около 13,26 рубли за юан, което е най-слабото ѝ представяне от май. Досега рублата два пъти е преминавала прага от 100 за долар през миналата година. Централната банка отговори, като увеличи основната лихва с 350 базисни пункта на извънредна среща през август миналата година. Правителството след това наложи строги капиталови ограничения през октомври, изисквайки от 43 групи износители да репатрират 80% от своите валутни печалби и да ги продадат почти целите за рубли на местния пазар. Прогнозите на министерството на икономиката показват, че правителството очаква по-слаба валута – 96,5 рубли за долар през 2025 г. спрямо 91,2 рубли за долар тази година. По-ниската цена на рублата отразява трудностите на вносители и износители със сключването на чуждестранни търговски сделки, коментира Дмитрий Полевой, инвестиционен директор на базираната в Москва Astra Asset Management. На фона на засилването на предупрежденията от САЩ за вторични санкции срещу банки с дейност в ключови партньорски страни на Русия, бизнесът е изправен пред все повече трудности с разплащанията. Компаниите се сдобиват с все по-малко валута и имат повече трудности с това да я получат от страни като Китай и Турция. Правителството отговори, като облекчи мерките, които подкрепят руската валута. Задължителната обмяна на приходи от износ бе намалена на 25% от 50% в рамките на заповед, обнародвана миналия петък. Преди това бе намалено изискването за репатриране на печалба до 60% през юни и след това до 40% месец по-късно. „Правителството е принудено да улесни износителите“, коментира Наталия Милчакова, анализатор на Freedom Finance Global в Казахстан. Продажбите на валута от най-големите руски износители са намалели с 30% през септември спрямо предходния месец, тъй като голям дял от сделките са били извършени в рубли, показват данни на Руската централна банка.
ddoko-doko
на 16.10.2024 в 14:19:06 #1Зеля, Зеля...