Предложението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за масово депортиране на имигранти, живеещи незаконно в Съединените щати, което може да включва и кубинци, е нереалистично и несправедливо. Това заяви заместник-министърът на външните работи на Куба Карлос Фернандес де Косио, цитиран от "Ройтерс".
Тръмп обеща мащабни репресии срещу имиграцията, целящи да бъдат депортирани рекорден брой имигранти - операция, която неговият вицепремиер Джей Ди Ванс изчисли, че може да изгони от страната един милион души годишно.
Всяко такова предложение за депортиране трябва да бъде проверено в рамките на съществуващите споразумения за миграция между Съединените щати и Куба, изтъкна Фернандес де Косио.
"В този контекст не е реалистично да се мисли, че може да има масови депортации от Съединените щати в Куба", допълни той.
Съгласно съществуващите споразумения Куба прие малък брой депортации от САЩ по въздух и море по време на управлението на Байдън.
Новият граничен шеф на Тръмп Том Хоман уточни, че депортациите ще се съсредоточат върху престъпниците и тези, на които са дадени окончателни заповеди за депортиране. Той обаче не се ангажира с изключения за конкретни групи или националности.
Предложението за депортиране на Тръмп не беше обсъдено с официални лица на Байдън по време на двустранните преговори за миграцията вчера, отбеляза Фернандес де Косио.
Делегация на САЩ се срещна с кубински служители в Хавана, за да прегледа миграционните споразумения между САЩ и Куба, които датират от 1984 г., написа Брайън Никълс - висшият американски дипломат за Латинска Америка, в социалната мрежа X.
"Делегацията изтъкна нашия успех в ограничаването на незаконната кубинска миграция по море и суша", отбеляза той.
Не е ясно дали Тръмп ще се придържа към съществуващите споразумения с Куба, или ще се стреми да ги предоговори, както прави при други обстоятелства.
Десетилетия наред Куба вини търговското ембарго на САЩ от времето на Студената война за унищожаването на нейната икономика и насърчаването на масовата миграция на кубинци към Съединените щати.
Едно мащабно депортиране, което да ги върне обратно в родината им, би било драстично и несправедливо, категоричен бе Фернандес де Косио.
"Опитът да се депортират десетки или стотици хиляди кубинци в Куба, би бил изкореняване на хора, които вече са изградили живота си в Съединените щати", добави той.
Тръмп се опита да увеличи депортациите по време на първия си мандат в периода от 2017 г. до 2021 г.
Правителствени данни сочат, че ако броят както извежданията на имигранти, така и по-бързите "връщания" в Мексико от граничните служители на САЩ, Байдън е депортирал повече имигранти през фискалната 2023 г., отколкото през която и да е година на Тръмп.
Защитниците на имигрантите предупреждават, че едно по-широко усилие за депортиране от страна на Тръмп би било скъпо, разделящо и нечовешко, би довело до разделяне на семейства и опустошаване на общности.