Косовският премиер Албин Курти в сряда се обърна към сръбската общност на сръбски език. Той изрази съжалението си от последните събития. В същото време заяви, че броят на полицаите ще намалее след намаляване на насилието сред престъпниците, съобщава N1.
"Съжалявам, че трябваше да проведем избори в четири общини на север при толкова ниска избирателна активност. На 10 декември миналата година отложихме изборите с четири месеца с надеждата, че (подкрепената от Белград) Сръбска листа ще участва. Международната общност ни обеща, че ако приемем Охридския анекс, ще осигурят участие на Сръбската листа в изборите. На 17 март тази година удължихме с пет дни срока за регистрация на партиите. Всичко това беше напразно. Мислех, че поне Александър Ябланович ще спечели в Лепосавич, но той отпадна от надпреварата на 21 април, два дни преди сигурната си победа. Чух, че е получил милион евро и два апартамента в Белград. Може би това не е вярно, но във всеки случай трябва да е било силен натиск или някаква прекалено луксозна оферта, която е накарала Ябланович да каже, че на практика няма да изпълни дузпа", каза Курти.
По думите му, представители на Сръбската листа и дори Ябланович са казали всякакви неща за него и за Косово, но отбеляза, че "въпреки това той е готов да ги приеме като бъдещи кметове".
"За съжаление нямам нито силата, нито волята да ги накарам да се явят на избори. Сега кмет е Лулзим Хетеми, докато не бъде избран нов. За тази цел имаме нужда от предсрочни избори и открита и свободна предизборна кампания в четири общини на север. Няма честни и демократични избори без честна и демократична кампания. Затова върховенството на закона е приоритет, тоест среда без сплашване и престъпници. Това е, което искаме и трябва да го установим заедно. С върховенството на закона можем постепенно да намалим броя на полицаите в общинските сгради", каза Курти.
Той добави, че срещите в Брюксел са необходими за незабавното, пълно и безусловно прилагане на основното споразумение от Брюксел, неразделна част от което е Охридският анекс.
"Сега ми е ясно, че президентът на Сърбия каза "да" на споразумението, за да не го подпише, а сега се оплаква и съжалява, че е казал "да", приемайки споразумението, което означава фактическо признаване на Република Косово. Правителството в Белград очевидно търси машина на времето. Понякога те искат да се върнат към времето преди юни 1999 г., когато бяхме освободени, понякога до преди февруари 2008 г., когато обявихме независимост, понякога към времето преди февруари тази година, когато сръбският президент (Александър) Вучич прие Брюкселското споразумение, и, като сами сте чували, понякога искат да се върнат с машина на времето преди декември 2001 г., когато излязох от сръбските затвори", каза Курти.
Косовският премиер подчерта, че няма да толерира "нападения срещу и отвличане на полицаи, откриване на огън срещу войници на КФОР, насилствени нападения срещу журналисти".
"Александър Вучич днес представлява готовността на Сърбия да загуби още една война. В същото време той е гаранция, че деветдесетте години няма да останат в миналото. Не съм за войната. Аз съм против войната. Аз съм социалдемократ. Страдах по време на войната, бях военнопленник повече от две години и половина. Той изглежда има само добри спомени от войната и същите чувства, защото дори тогава той беше на власт като (бивш президент на Сърбия и СРЮ) министър и за разлика от днес той имаше власт дори без задължения, защото Милошевич носеше цялата отговорност. Повече от 10 години тези така наречени прогресисти криминализираха политиката в Сърбия, а сега се опитват да политизират престъпниците в северно Косово. От друга страна, затворихме 16 незаконни пътя на север, унищожихме 83 престъпни групи, конфискувахме около два тона наркотици, унищожихме 14 нарколаборатории, осем от които на север, и пет за производство на крипто валути", каза Курти .
Той подчерта, че "Косово е държава с най-високо ниво на демокрация в нашия регион".
"Според престижни международни институции и организации Косово е начело на Западните Балкани по отношение на борбата с корупцията, върховенството на закона, свободата на медиите, политическите свободи и гражданските права, както и демократичните избори. Нашият демократичен прогрес е съчетан с икономическо развитие. През последните няколко години средният ни ръст на брутния вътрешен продукт беше седем процента, износът и чуждестранните инвестиции се удвоиха, а тазгодишният бюджет е със 17 процента по-висок от този през 2022 г.", каза премиерът на Косово.
Той подчерта, че правителството в Прищина е направило много за сръбската общност.
Припомняме, че ден по-рано, специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар и специалният представител на Европейския съюз (ЕС) за диалога Белград-Прищина Мирослав Лайчак призоваха лидерите в Белград и Прищина да се съсредоточат върху диалога и да допринесат за деескалация на ситуацията в северно Косово , предупреждавайки, че в противен случай и двете страни ще понесат последствия.
По време на дискусия, организирана от Европейския център на Атлантическия съвет, Ескобар каза, че кризата в Северно Косово "има потенциала да се превърне в регионален конфликт" и призова сръбския президент Вучич и косовския премиер Курти "безусловно да приемат" европейските три-точков план за деескалация.
Попитан какво ще се случи, ако Вучич не успее да промени позицията си, Лайчак каза, че не иска да "спекулира какво ще стане, ако" и добави, че двамата лидери никога не са казали "не" и че не вярва, че ще го направят този път.