Парламентът на Либия одобри ново правителство във вторник, въпреки че действащата администрация обеща да не отстъпва властта, водейки крехкия мирен процес до ръба на колапс и повишавайки риска от нови сражения или териториално разделение, предава Ройтерс.

Утвърждаването на Фати Башага за министър-председател след вот, излъчен по телевизията задълбочава борбата за власт с временната администрация на Абдулхамид Дбейба, която беше назначена чрез процес, подкрепен от ООН миналата година.

Противопоставящите се въоръжени групи се активизираха в столицата Триполи през последните седмици, а чужди сили, които подкрепяха съперничещите си враждуващи фракции, остават в северноафриканската страна въпреки многократните призиви за тяхното извеждане.

Многочисленият кабинет на Башага с 35 министри отразява обширните преговори и обещанията за постове, необходими за осигуряване на подкрепа от мнозинството от членовете на парламента и различните интереси, които представляват.

Първоначално гласуването беше насрочено за понеделник, но депутатите не успяха до вторник да постигнат съгласие относно пълния списък с имена на министри.

Председателят на парламента Агила Салех каза, че новото правителство е одобрено от 92 от 101 членове, присъстващи в залата във вторник. Предишното правителство на Дбейба бе подкрепено от 132-ма членове на специална сесия преди година.

Либия, страна богата на петрол е обхваната от несигурност след подкрепеното от НАТО въстание срещу Муамар Кадафи през 2011 г. и беше практически разделена на две след 2014 г. между воюващи паралелни администрации в източната и западната част на страната.

Организацията на обединените нации подкрепи прекратяването на огъня и мирния процес след провала на офанзивата на т. нар. Либийска национална армия на маршал Халифа Хафтар срещу Триполи през 2020 г., като повечето враждуващи страни в Либия публично подкрепиха временното правителство на единството на Дбейба и бяха насрочени избори за 25 декември 2021 г.

След като изборите бяха отменени малко преди провеждането им на фона на спорове относно изборните правила, парламентът се зае да поеме контрола над политическия процес и да смени правителството на Дбейба.

Законодателният орган, който беше избран през 2014 г. и заседаваше в източната част на страната, обяви, че мандатът на правителството на Дбейба е изтекъл, след като изборите не са се състояли.

Критиците на парламента, включително самият Дбейба, обвиняват депутатите,че са саботирали изборите през декември и че работят, за това мандатът им да се продължи за неопределено време - обвинение, което парламентаристите отричат.

ООН и чуждестранните сили, които признаха правителството на Дбейба, когато то беше съставено преди година, избягваха всякакви окончателни изявления относно това коя администрация към момента трябва да се разглежда като легитимна, и вместо това настояват за бързи избори.

Дбейба обеща избори през юни, докато парламентът е определил пътна карта, насочена към референдум за временна конституция, последван от национален вот през следващата година, но анализаторите казват, че е трудно да се предвиди, че дори едно от двете събития ще се проведе.