В събота Хаким отрече твърденията че посещението му в САЩ застрашава авторитета на правителството на Малики. По думите му посещението му е планирано отдавна и не е свързано със срещите в Йордания от миналата седмица, които предизвикаха протести против иракския министър-председател.
Моментът, в който се състои визитата на Хаким, породи предположения, че в стремежа си да постигнат стабилност в Ирак САЩ може да потърсят помощ от други субекти.
Посещението съвпада с дебат, който в момента тече в средите на президентската администрация, дали усилията да бъдат склонени сунитските бунтовници да се откажат от насилието да не се оставят в ръцете на иракските шиити и кюрди, както информират източници, запознати с процеса на преоценка на американската политика в страната.
В същото време според неназовани иракски източници се очаква Хаким да лобира пред Буш за иранска подкрепа за ограничаване на насилието в съседен Ирак. Срещу това шиитският лидер ще обещае да не допуска Иран да го използва като проводник на своите интереси в Ирак, които според анализатори се състоят в поддържането на „контролиран хаос".
Хаким има връзки с Иран, където е живял шест години в изгнание заради режима на Саддам Хюсеин. Той е свързан с милиции в Ирак, които се смятат за отговорни за някои актове на насилие, част от сектантската борба за надмощие.