Лидерите на Групата на двайсетте (Г-20) започнаха да пристигат в Музея на модерното изкуство в Рио де Жанейро в понеделник за годишната си среща, която се провежда в сянката на значителни геополитически промени, включително завръщането на Доналд Тръмп като президент на САЩ. Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва приветства държавните ръководители на червения килим, като форумът ще продължи до вторник, предава "Ройтерс".
Основни теми на срещата са търговията, климатичните промени и международната сигурност, но дискусиите ще бъдат силно повлияни от обещанията на Тръмп за значителни промени в американската политика, включително налагането на нови тарифи и евентуална промяна на стратегията за войната в Украйна.
Докато сегашният президент на САЩ Джо Байдън участва в срещата в качеството си на напускащ лидер, на който му остават два месеца до края на мандата, китайският президент Си Дзинпин ще играе ключова роля в дискусиите, които са белязани от геополитически напрежения, включително конфликтите в Газа и Украйна.
Дипломатите, подготвящи общото изявление на лидерите, се сблъскват с трудности при постигането на консенсус относно войната в Украйна. Според източници дори неутрален призив за мир е трудно постижим заради разногласията между страните. Нова голяма руска въздушна атака срещу Украйна в неделя допълнително усложни ситуацията, като европейските дипломати настояват за ревизия на вече договорените формулировки.
Сигурността в Рио де Жанейро е значително засилена за срещата, като армейски части подкрепят полицията. Часове преди началото на форума, бразилски армейски патрул беше обстрелван в близост до фавелата "Градът на Бога", разположена на около 20 км от мястото на срещата. Няма пострадали при инцидента.
Докато администрацията на Байдън обяви план за попълване на фонд на Световната банка за най-бедните страни и стартиране на сътрудничество за чиста енергия с Бразилия, Китай се фокусира върху инициативата "Един пояс, един път". Въпреки това, Бразилия отказа да се присъедини към глобалната инфраструктурна инициатива на Китай, което разочарова Пекин.
Очаква се политиките на Тръмп, включително нови тарифи срещу Китай и други държави, да предизвикат значителни дебати. Освен това, неговият съюзник, либертарианският президент на Аржентина Хавиер Милей, вече постави червена линия срещу предложението на Лула за облагане на свръхбогатите. Аржентинската делегация отказа включването на този въпрос в заключителното изявление на Г-20.