Ливан сформира ново правителство предимно от експерти след необичайно пряка намеса на САЩ в процеса, стъпка към възстановяване на страната след войната между Израел и групировката "Хизбула", съобщава "Ройтерс".

Мовият премиер Науаф Салам каза, че 24-членният кабинет ще даде приоритет на финансовите реформи, реконструкцията и прилагането на резолюция на ООН, разглеждана като крайъгълен камък за стабилността на ливанската граница с Израел.

Салам каза, че се надява политически разнообразният кабинет да "работи в хармония".

"Това правителство ще се стреми да възстанови доверието между гражданите и държавата, между Ливан и международната общност", каза той.

Организацията на обединените нации заяви, че сформирането на правителството "предвещава нова и по-светла глава за Ливан" и заяви, че се надява да работи с новия кабинет за реформи и прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която призовава за разоръжаване на въоръжените групировки в Ливан.

Посолството на САЩ в Ливан приветства изявлението на кабинета, заявявайки, че се надява то да възстанови държавните институции на Ливан и да приложи необходимите реформи.

САЩ не приемат участие на Хизбула в ливанкското правителство

САЩ не приемат участие на Хизбула в ливанкското правителство

Това заяви заместник-пратеникът на САЩ за Близкия изток Морган Ортагус в Ливан

Припомняме, че Съединените щати вече начертаха "червена линия", според която шиитската въоръжена групировка "Хизбула" не трябва да бъде член на следващото правителство на Ливан след военните неуспехи срещу Израел миналата година. Това заяви заместник-пратеникът на САЩ за Близкия изток Морган Ортагус в Ливан. 

Ортагус бе първият високопоставен американски служител, посетил Ливан, откакто американският президент Доналд Тръмп встъпи в длъжност и откакто Джоузеф Аун беше избран за президент на Ливан.

Посещението ѝ дойде на фона на буксуващ процес на съставяне на кабинет в Ливан, където правителствените постове се разпределят по религиозен принцип. Съюзникът на "Хизбула" Амал настоя да одобри всички шиитски мюсюлмански министри, поддържайки процеса в задънена улица.

Говорейки пред репортери след среща с президента Аун, Ортагус заяви, че "не се страхува" от подкрепяната от Иран "Хизбула", "защото те бяха победени военно", препратка към миналогодишната война между групировката и Израел.

"И ние поставихме ясни червени линии от Съединените щати, че те няма да могат да тероризират ливанския народ като бъдат част от правителството", каза тя.

Хизбула, която се превърна в мощна политическа и военна сила от основаването си през 1982 г., беше подложена на продължили с месеци израелски въздушни удари и сухопътни операции в Южен Ливан миналата година.

Тя описа изхода от войната като победа, заявявайки, че е успяла да попречи на израелските сухопътни войски да навлязат по-дълбоко в Ливан.

Боевете приключиха в края на ноември с прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ и Франция, което постави краен срок от 60 дни за Израел да се изтегли от Южен Ливан, "Хизбула" да изтегли своите бойци и оръжия и ливанските войски да се разположат в района.

Този краен срок беше удължен до 18 февруари. Ортагус спомена новата дата в петък, но не каза изрично, че израелската армия ще се изтегли от ливанската територия.

"18 февруари ще бъде датата когато израелските войски ще приключат своето предислоциране и разбира се, (ливанските) войски ще дойдат зад тях, така че ние сме много ангажирани с тази твърда дата", каза тя.

Ливан не приема забавяне на изтеглянето на израелските сили

Ливан не приема забавяне на изтеглянето на израелските сили

Под какъвто и да е претекст

Партията на християнските ливански сили, която яростно се противопоставя на "Хизбула" и не е била част от кабинет повече от пет години, включи четирима министри, сред които министъра на външните работи Юсеф Раджи и министъра на енергетиката Джоузеф Сади.

Ливанският президент Джоузеф Аун, който се радваше на подкрепата на САЩ като командир на армията, беше избран за президент на 9 януари и номинира Салам да състави ново правителство дни по-късно. Салам е бил ръководител на Международния съд.

Номинацията на Салам беше последният сигнал за драматична промяна в баланса на силите в Ливан след тежките удари, които Израел нанесе на Хизбула, свалянето през декември на сирийския съюзник на Хизбула Башар ал-Асад и изборите на Аун миналия месец.