През последните две седмици Русия вероятно допълнително е подсилила 58-ма общовойскова армия с още въздушнодесантни части по Ориховската ос в Запорожка област. Това се посочва в последния разузнавателен доклад на Министерството на отбраната на Великобритания.

Отбелязва се, че най-малко пет въздушнодесантни полка, съставени от 7-ма и 76-та дивизия, вероятно сега са съсредоточени в рамките на няколко километра от селището Роботино на фронта.

Британското разузнаване: Русия прехвърля елитни части към Орехов

Британското разузнаване: Русия прехвърля елитни части към Орехов

Това може да отслаби защитата на десния бряг на Днепър

В пълен състав такава сила трябва да включва около 10 000 елитни парашутисти. Според британското разузнаване обаче почти всички формирования много вероятно са крайно недостатъчни.

Настоящата ситуация навярно ще се разглежда като крайно незадоволителна от йерархията на въздушнодесантните войски.

В хода на цялата война руските командири се опитват да възстановят въздушнодесантните сили като високомобилна, ударна сила за настъпателни операции. За пореден път обаче те се използват като редова пехота за увеличаване на пренапрегнатите сухопътни войски, отчитат от британското МО.

Боевете под Бахмут отклонили елитни руски части от Запорожие

Боевете под Бахмут отклонили елитни руски части от Запорожие

Настъплението на украинските сили там е тактически успех от стратегическо значение