Експертите от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), изпратени в Запорожка атомна електроцентрала (ЗАЕЦ), съобщиха, че са чули множество експлозии през изминалата седмица. Това е възможен знак за повишена военна активност в региона, която също може да представлява потенциална заплаха за ядрената безопасност и сигурност на обекта.
Това каза в петък генералният директор Рафаел Мариано Гроси.
Малко повече от година, след като МААЕ установи постоянно присъствие в най-голямата атомна електроцентрала в Европа (АЕЦ), за да помогне за предотвратяване на авария там по време на конфликта в Украйна, цялостната ситуация в съоръжението остава изключително несигурна, каза генералният директор Гроси.
От миналата събота екипът на МААЕ е чул десетки експлозии само за три дни. По самата централа няма щети.
"Докладите, които получавам от нашите експерти, показват, че експлозиите са станали на известно разстояние от Запорожката атомна електроцентрала. Въпреки това оставам дълбоко загрижен за възможните опасности, пред които е изправена централата в този момент на повишено военно напрежение в региона", каза генералният директор Гроси, като отново подчерта важността на това всички страни да се придържат към петте конкретни принципа за защита на ЯЕЦ.
"Каквото и да се случи в зона на конфликт, където и да е, всеки ще загуби от ядрена авария и аз настоявам да се вземат всички необходими предпазни мерки, за да се избегне това", каза той.
Отделно от това АЕЦ информира екипа на МААЕ, че сутринта на 7 септември са извършени още удари с дронове в близкия град Енергодар - където много служители на централата живеят със семействата си. Не се съобщава за жертви.
Освен това екипът на МААЕ беше информиран, че АЕЦ е решила временно да намали броя на персонала на площадката до минимални нива през следващите няколко дни поради опасения за по-висок риск от военни дейности в района.
В завода експертите на МААЕ наблюдаваха продължаващото наличие на мини между оградите по периметъра, но не видяха никакви допълнителни по време на дейностите си по обхождане на обекта. Въпреки това, те все още не са получили достъп до покривите на реакторни блокове 1, 2, 5 и 6. Екипът на МААЕ също е поискал преглед на всичките шест турбинни зали, една след друга, за да може да оцени напълно, в даден момент, дали може да има елементи, които могат да бъдат в противоречие с петте принципа. Към момента това искане не е удовлетворено.
"За да наблюдаваме спазването на петте принципа, трябва да можем да имаме пълен достъп", каза генералният директор Гроси.
Три месеца след като язовир Каховка надолу по течението беше разрушен - което доведе до изчерпване на огромния резервоар, на който ЗЕЕЦ разчиташе за охлаждане на своите реактори и отработено гориво - централата продължава работата по разширяване на достъпа до други източници на вода, например чрез сондиране на кладенци за подземни води. До момента са завършени седем такива сондажа от планирани общо 10-12.
През последните дни екипът на МААЕ наблюдава - в два отделни случая - работата на тези кладенци, захранващи спринклерните басейни, които са разположени до шестте реактора и се използват за охлаждащите функции на централата.
Екипът на МААЕ е информиран, че седемте работещи кладенци в момента представляват малко над половината от приблизително 250 кубически метра вода на час, които са необходими за поддържане на охлаждащата вода в спринклерните басейни. Това предполага, че всички модули остават в състояние на изключване. Останалият обем вода за охлаждане в момента се изпомпва от дренажната система на обекта. В резултат на новите кладенци, ЯЕЦ също информира МААЕ, че височината на подпочвените води е намаляла само с много незначително ниво.
Екипът на МААЕ съобщи, че АЕЦ извършва поддръжка на различни компоненти и системи за безопасност в съоръжението, чиито шест реактора остават затворени, един в горещ режим, а останалите в студен режим.
На 4 септември беше открит теч на вода в рециркулационен клапан на системата за съществена техническа вода в реакторен блок 5. За да се ремонтира този клапан, площадката трябваше да изключи една предпазна линия на блок 5 и една на блок 6. След ремонта на вентила предпазната линия на блок 6 беше върната в режим на готовност, докато тази на блок 5 беше оставена извън мрежата за работа по поддръжката. Всеки реактор в АЕЦ ЯЕЦ има три отделни и независими резервни системи (наричани още "влакове за безопасност"), които заедно съставляват системите за безопасност на блоковете, които обикновено са в режим на готовност, готови да се активират, ако е необходимо, за да се поддържа безопасността на реакторния блок. Само един предпазен влак е в състояние да поддържа безопасността на реакторния блок.