Властите в Мали официално спряха всички политически дейности в страната "с цел запазване на обществения ред", съобщи държавната телевизия в сряда вечерта. Решението идва в навечерието на обявени протести, организирани от опозиционни партии с искане за връщане към конституционен ред и провеждане на президентски избори, предава "Ройтерс".
В официалното изявление военната хунта, която управлява Мали от преврата през 2021 г., уточнява, че всички политически партии и организации се забраняват "до второ нареждане". Очакваше се в петък в столицата Бамако да се проведат демонстрации срещу отлагането на демократичния преход.
Мали се управлява от военна хунта след два последователни преврата през 2020 и 2021 година. Оттогава генерал Асими Гоита ръководи страната и многократно отлага обещаните избори. През 2023 г. управляващите анулираха старата конституция и приеха нова, която засилва президентските правомощия и предоставя повече контрол на армията над държавните институции.
Политическото напрежение в Мали е част от по-широка тенденция в Сахелския регион, където няколко съседни държави също са под военен контрол. В Буркина Фасо и Нигер също имаше военни преврати, като новите режими обвиниха Франция в провал при справянето с джихадистките заплахи и се обърнаха към Русия за сигурност и подкрепа, включително чрез наемници от групата "Вагнер".
Мали, Нигер и Буркина Фасо обявиха създаването на общ съюз за сигурност и заявиха намерение да се дистанцират от Икономическата общност на Западноафриканските държави (ECOWAS), която настоява за връщане към демократично управление.