Лидерите на четирите най-големи държави в Меланезия - Соломоновите острови, Папуа Нова Гвинея, Вануату и Фиджи - отложиха приемането на дългоочаквана съвместна стратегия за сигурност, което може да създаде възможност за засилено влияние на Китай в региона. Решението бе взето по време на среща на Междуправителствената група "Меланезийско копие" в понеделник във Фиджи, предава "Ройтерс".

Първоначалната цел на стратегията бе да засили сътрудничеството в морската сигурност, но разногласия по въпроси като Тайван и различните външнополитически ориентации на страните забавиха процеса. Външният министър на Папуа Нова Гвинея Джъстин Ткаченко потвърди пред "Ройтерс", че окончателно споразумение все още не е постигнато.

Групата е обект на активно внимание от Пекин, който финансира централата ѝ във Вануату. В миналото организацията е заявявала, че ще обмисли сътрудничество с Китай в сферата на сигурността - позиция, която контрастира с тази на по-широкия форум на Тихоокеанските острови (Pacific Islands Forum), който отхвърля китайското участие и настоява сигурността в региона да се гарантира от самите островни държави.

Сред страните в "Меланезийско копие" Соломоновите острови и Вануату се считат за най-близки до Китай, включително с вече установено полицейско сътрудничество. Папуа Нова Гвинея поддържа споразумения за сигурност със САЩ и Австралия, а Фиджи има отбранителен пакт с Канбера.

Австралия използва случая да обяви удвояване на бюджета си за въздушно наблюдение на морски пространства в Тихия океан до 477 милиона австралийски долара, за да се противодейства на незаконния риболов - основно извършван от китайски кораби. Китай демонстрира своите брегови охранителни възможности пред 10 министри от островните държави миналия месец, което породи опасения, че Пекин може да започне редовно патрулиране в Южния Пасифик.

Австралийският министър по делата на Пасифика Пат Конрой присъства за първи път на срещата на "Меланезийско копие" и подчерта, че Австралия е най-големият търговски партньор на всички членове на групата. В отговор китайското посолство във Фиджи определи групата като "ключова платформа за насърчаване на регионалния мир и стабилност".

Премиерът на Соломоновите острови Джеремая Манеле заяви, че е постигнат напредък по стратегията за сигурност и изрази ангажимент за сътрудничество със страните членки и партньори. Той обаче не посочи кои точно ще са тези партньори.

Конрой обяви допълнителна помощ от Австралия - 60 полицейски автомобила, киберсигурност и инфраструктурни подобрения в Хониара - като подготовка за предстоящата среща на лидерите от форума на Тихоокеанските острови през септември. Той заяви, че "Тихоокеанският регион се нуждае от тихоокеански решения, водени от самите островни държави" и подчерта, че "Китай не трябва да играе роля в полицейската дейност в региона".

Соломоновите острови все още не са дали отговор на австралийското предложение от декември 2024 г. за 100 милиона австралийски долара за разширяване на полицейските сили. Властите в Хониара заявяват, че ще потърсят помощ от съседните меланезийски страни при нужда от запълване на празноти в сигурността.

Пекин: НАТО търси изкупителна жертва заради военния напредък на Китай

Пекин: НАТО търси изкупителна жертва заради военния напредък на Китай

Китай категорично се противопоставя на "очернянето"