Мароко спечели гласуването за председателството на Съвета на ООН по правата на човека, съобщава "Ройтерс".

Това се случи след разгорещена битка с Южна Африка, която заяви, че досието на Рабат по отношение на човешките права го прави негоден да председателства органа.

Кандидатът на Мароко - посланик Омар Знибер, получи 30 гласа, а опонентът му от Южна Африка - посланик Мксолиси Нкоси, си осигури 17 гласа при тайно гласуване в Женева.

Преди вота Нкоси заяви, че Мароко е "антитезата на това, което защитава Съветът" и предупреди, че изборът на страната ще подкопае доверието в органа.

Мароко на свой ред обвини Южна Африка и някои други африкански държави, че пречат на усилията му да заеме позицията - престижна, но предимно символична длъжност.

"Изборът на кралството, подкрепен от голям брой страни по света, въпреки усилията на Алжир и Южна Африка да му се противопоставят, демонстрира доверието и надеждността, вдъхновени от външните действия на Мароко", изтъкнаха от мароканското външно министерство.

Гласуването бележи рядък публичен спор в африканската група, чийто ред беше да ръководи 47-членния съвет и обикновено се стреми да взема решения като блок.

Спорът отчасти се върти около претенциите на Мароко за суверенитет над Западна Сахара, където подкрепяният от Алжир Фронт Полисарио се стреми към независимост. Мароко отхвърли обвиненията за нарушаване на правата срещу опонентите си там.

Като част от по-широка стратегия Мароко ухажва страни, включително някои африкански съседи, за да изгради подкрепа за своите политики за бившата испанска територия.

Рабат не успя да спечели подкрепата на Южна Африка, която миналата година помогна за организирането на събитие за насърчаване на самоопределението на сахарския народ в Женева.

Правозащитни организации твърдят, че новата роля на Мароко трябва да го подтикне да защитава човешките права на най-високо ниво.

"По-специално, Мароко трябва да се въздържа от сплашване или извършване на репресии срещу защитници на правата на човека, ангажирани с ООН", настоя Тес Макевой, директор на офиса в Ню Йорк на групата за застъпничество на Международната служба за правата на човека.

Съветът на ООН по правата на човека, който се събира няколко пъти в годината, е единственият междуправителствен глобален орган, предназначен да защитава правата на човека по света. Той може да засили контрола върху данните за правата на човека в държавите и да разрешава провеждането на разследвания.