Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум заяви в събота, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил изпращането на американски войски в Мексико за борба с трафика на наркотици, но тя е отхвърлила това предложение, защото "суверенитетът не се продава", съобщава "Ройтерс".
Коментарите на Шейнбаум бяха в отговор на въпроси относно доклад на Wall Street Journal, публикуван на 2 май, в който се казва, че Тръмп оказва натиск върху Мексико да позволи засилено военно участие на САЩ срещу наркокартелите за борба с трафика през общата граница.
Говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ заяви в отговор на искане на "Ройтерс" за коментар, че Тръмп е бил "ясен, че Мексико трябва да направи повече за борба с тези банди и картели, а Съединените щати са готови да помогнат и разширят вече тясното сътрудничество между нашите две страни".
Белият дом не отговори веднага на въпроса на "Ройтерс" дали Тръмп е повдигнал въпроса за разполагането на войски.
Тръмп заяви публично, че САЩ ще предприемат едностранни военни действия, ако Мексико не успее да разбие наркокартелите. Двамата лидери проведоха няколко разговора през последните месеци, за да обсъдят въпроси, свързани със сигурността, търговията и имиграцията.
Шейнбаум обясни, че по време на един от разговорите е поискала от Тръмп помощ за предотвратяване на вноса на оръжия от Съединените щати в Мексико, които са виновни за насилието и трафика.
"Можем да си сътрудничим, можем да работим заедно, но вие можете да го направите на вашата територия, ние можем да го направим на нашата", каза Шейнбаум.
В петък "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че напрежението между двамата лидери се е увеличило към края на телефонен разговор от 16 април, когато Тръмп настоя американските въоръжени сили да поемат водеща роля в борбата с мексиканските наркобанди, които произвеждат и контрабандно внасят фентанил в САЩ.
През февруари САЩ определиха картела Синалоа и други мексикански наркокартели като глобални терористични организации, за които някои анализатори предупредиха, че биха могли да бъдат стъпка към подобни военни действия.
Въздушното наблюдение на мексиканските наркокартели от страна на американските военни също се е увеличило, като част от усилията за събиране на разузнавателна информация, за да се определи как най-добре да се противодейства на техните дейности.
Оттогава Шейнбаум предложи конституционна реформа с цел защита на националния суверенитет на Мексико.
Forrest Gump
на 04.05.2025 в 13:19:53 #4#3 Койчев, за начало започваме със санкции срещу Тръмп и близкото му обкръжение, след това ембарго на американския нефт и газ и протести пред американските посолства и военни бази по света, после осъждане на САЩ в ООН и лично Перчема в МНС
По темата - големите картели в Мексико си имат своя държава в държавата, т.е. ще бъде много трудно да се справят сами. Може пък и да успеят, де да знам, италианците го направиха
ivan-koichev
на 04.05.2025 в 09:43:35 #3Сега "кво праим" ще издигаме ли мексиканското знаме над Столична община, ще гледаме ли на воля по медиите образа на Клавдия Шейнбаум, ще доставяме ли оръжие за Мексико за да се защити от агресора САЩ и ISW ще ни обяснява ли какво става там?
rosstrollnadzor
на 04.05.2025 в 09:17:09 #2До projekt на 04.05.2025 в 08:43:09 инджектоплякторче , вгъзззрожденците нали не си отказвате един на друг ?! Не ги мисли хамериканците . И да се държите там един друг между краката за стабилност ... Нефел обратетн !!
projekt
на 04.05.2025 в 08:43:09 #1нещо много откази получиха САЩ напоследък.... нещо ситуацията не е добре.....краката на великана почват да се люлеят. но добре че има поддръжници, като родни анални демократи, които държат великана между краката и го подпират